Do czasu wywołania wojny w Ukrainie, praktycznie cała Europa wierzyła w to, że więcej nie będzie nam dane zmagać się z działaniami wojennymi na Starym Kontynencie. Teraz wiemy już jednak, że nie możemy na to liczyć w stu procentach.

Archipelag może być kością w gardle Rosji

Jak podaje jedna z ekspertek, profesor Katarzyna Zyśk pracująca w Norweskim Instytucie Studiów Obronnych, Rosja może mieć plany zajęcia archipelagu Svalbard, który podlega Norwegii.

Co więcej, okazuje się, że Rosjanie od dawna mają nieco inny pogląd na temat Svalbardu niż Norwegowie, a sama jurysdykcja Norwegii, szczególnie jeśli chodzi o kwestie militarne i gospodarcze jest dość ograniczona.

Czy Rosja posunie się do takich kroków?

- Rosja twierdzi, że Svalbard to obszar zdemilitaryzowany, natomiast Norwegowie wskazują, że chociaż nie jest możliwa tam stała obecność w postaci baz wojskowych, to jednak przebywanie tam norweskich żołnierzy czy lądowanie samolotów wojskowych jest zgodne z traktatem – zaznaczyła ekspertka podczas rozmowy z dziennikarzami Interii.

Specjalistka twierdzi także, że Rosjanie są gotowi zaatakować Svalbard, aby sprawdzić czy faktycznie NATO respektuje artykuł 5. traktatu.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL "ŻYCIE POLSKA": NAJNOWSZE DONIESIENIA O RUCHACH ROSJAN NA UKRAINIE. WEDŁUG INFORMACJI USA ŻOŁNIERZE ROSYJSCY PRZYSTĄPILI DO OFENSYWY. JAKIE SĄ SZANSE NA ICH WYGRANĄ

PRZYPOMNIJ SOBIE: PO BLISKO TRZECH DEKADACH MARIANNA DUFEK ZDRADZIŁA WIELKI SEKRET MAŁŻEŃSTWA Z KAMILEM DURCZOKIEM. DZIENNIKARKA PODZIELIŁA SIĘ WSPOMNIENIAMI ZE ŚLUBU

PORTAL “ŻYCIEPL” INFORMOWAŁ TAKŻE O: WAŻNE INFORMACJE DLA WSZYSTKICH SENIORÓW W POLSCE! TRZEBA SIĘ MOCNO POSPIESZYĆ, ABY NIE STRACIĆ PIENIĘDZY. TYLKO KILKA DNI ZOSTAŁO NA ZŁOŻENIE WNIOSKU