Jak przekazały media, wczoraj doszło do dwóch ważnych rozmów telefonicznych. Jedna z nich odbyła się między Emmanuelem Macronem, a Władimirem Putinem. Następnie prezydent Francji telefonował do prezydenta Ukrainy. Co uzgodniono?

Czy podczas rozmowy doszło do ustaleń?

- Sytuacja w strefie konfliktu jest bez wątpienia wyjątkowo niekorzystna. Zdaje się, że Putin okopał się na swoich pozycjach, to jest żądaniach demilitaryzacji Ukrainy i jej kapitulacji – wyznał Emmanuel Macron, po rozmowie z prezydentem Rosji.

Jak podaje agencja Reutersa, podczas telefonicznej rozmowy pomiędzy Macronem i Putinem, ze strony prezydenta Francji miały paść słowa wskazujące na to, że Władimir Putin „sam siebie oszukuje” i „popełnia ogromny błąd”.

Prezydent Francji jest mocno zaangażowany w działanie, które ma na celu zawarcie rozejmu

Nie jest natomiast wiadomo, o czym Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Do tej pory rozmowa pozostała tajna, nie skomentował jej także żaden z prezydentów.

Pałac prezydencki w Paryżu dodał, że rozmowa prezydenta Francji i Rosji trwała ponad półtorej godziny i była to trzecia rozmowa od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, do której doszło dokładnie 24 lutego.