Portal "Interia", pleśń w naszym domu może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego należy się jej jak najszybciej pozbyć. Oddychanie powietrzem, w którym znajduje się pleśń może doprowadzić do powstania alergii, doprowadzić do astmy, czy zapalenia pęcherzyków płucnych. Jak można z nią skutecznie walczyć?

Chemiczna broń na pleśń

W walce z pleśnią pomocne mogą okazać się środki chemiczne dostępne w sklepach. Ich wybór jest bardzo szeroki. Możemy skorzystać z boraksu (tetraboran) lub podchlorynu sodu. Więszość z preparatów na pleśń ma wygodną postać aerozolu lub płynu. Wystarczy więc rozpylić je lub rozprowadzić za pomocą pędzla w miejscu pojawienia się pleśni.

Należy pamiętać, żeby zachować przy tym wszelkie środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Pleśń na ścianach/YouTube @ PETER - PAINTER DECORATOR
Pleśń na ścianach/YouTube @ PETER - PAINTER DECORATOR
Pleśń na ścianach/YouTube @ PETER - PAINTER DECORATOR

Domowe sposoby na pleśń

Jeśli nie chcemy sięgać po silne środki chemiczne, możemy skorzystać z palety domowych sposobów na pleśń. Niezwykle skuteczny może okazać się ocet, który każdy z nas znajdzie w swojej kuchni. Wystarczy go rozprowadzić na zaatakowanej przez pleśń powierzchni, wykorzystując do tego butelkę z atomizerem lub pędzel. Pozostawiamy na kilka godzin, po upływie których usuwamy go ścierką.

Pasta z sody i octu/ YouTube @Ula Pedantula
Pasta z sody i octu/ YouTube @Ula Pedantula
Pasta z sody i octu/YouTube @Ula Pedantula

Równie skuteczna okaże się soda oczyszczona. Możemy ją bezpośrednio wetrzeć w miejsca zaatakowane przez pleśń i odczekać kilka godzin. Po ich upływie całość czyścimy szczotką. Wygodną formą będzie także rozpuszczenie trzech łyżek sody w szklance wody i spryskanie taką mieszanką zanieczyszczonych grzybem powierzchni. Sodę oczyszczoną dla wzmocnienia efektu można połączyć w wodą z octem.

A wy, macie jakieś sprawdzone patenty na pozbycie się pleśni z domu?

To też może cię zainteresować: Szybki i tani sposób na udrożnienie odpływu. Ta metoda zastępuje usługi hydraulika

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kobieta sfotografowała swoją babcię. Po obejrzeniu zdjęcia nie mogła uwierzyć w to, kto pozował razem z babcią

O tym się mówi: Kondolencje płyną z całej Polski. Odeszła barwna postać świata show-biznesu. Współpracował też z Krzysztofem Krawczykiem