Wiosna w rozkwicie i wiele osób zajmujących się domowym ogrodnictwem ma spory problem z tym, by prawidłowo dobrać ziemię do przesadzania roślin, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. O tym, ze dla wielu bywa to trudne świadczy fakt, jak wiele roślin ma problem z właściwym przyjęciem się i zaadaptowaniem do panujących warunków, przez co szybko obumierają, a wcześniej chorują.

Dobre podłoże roślin – to znaczy jakie? Ziemia musi zapewnić właściwe warunki do wzrostu i rozwoju. Jest jednym z elementów obok właściwego stanowiska wobec światła słonecznego i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ziemia musi być bogata w składniki pokarmowe, posiadać odpowiedni stopień wilgoci, a także przepuszczalność i odpowiednie pH. Ważne jest również, aby nie zawierała siewek chwastów i innych zanieczyszczeń, a także była lekka i napowietrzona.

Wśród rodzajów ziemi do roślin na rynku znajdują się takie, jak ziemia kompostowa, liściowa, wrzosowa, torf, kora, piasek, perlit, keramzyt i węgiel brunatny. Istnieje oczywiście tzw. ziemia uniwersalna, lecz nie nadaje się ona do wszystkich gatunków roślin.

Jak wybrać ziemię do roślin i kwiatów? Warto zwrócić uwagę na ten element podczas prac ogrodowych

Jak przekonuje serwis Deccoria, ziemia kompostowa to podłoże, które jest zdecydowanie najbardziej zróżnicowane, gdyż posiada największe bogactwo materii organicznej – składników pokarmowych, próchnicy, a także posiada dobrze napowietrzenie i zdolność zatrzymywania wody. Jej minusem jest wysokie pH – ma aż 8. Doskonale nadaje się do roślin ozdobnych, a używana do roślin lubiących kwaśne podłoże musi posiadać zakwaszający ją komponent.

Ziemia liściowa nadaje się doskonale do roślin doniczkowych z tego powodu, że ma obojętne pH do zasadowego. Ma sporo składników mineralnych. Jeśli mamy natomiast zamiar sadzić kwasolubne rośliny bądź krzewy owocowe jak borówki to wówczas warto wyposażyć się w ziemię wrzosową.

Warto również mieszkać poszczególne gatunki gleb, by uzyskać idealną, a także napowietrzać ją i rozrzedzać za pomocą piasku, kory czy perlitu. Można tez wyposażyć się w specjalne mierniki parametrów własnej ziemi w ogrodzie, aby sprawdzić jakiej faktycznie potrzebują rośliny.

Ziemia/YouTube @Burpee Gardens

Jak informował portal "Życie Polska": LEKARZE PRZESTRZEGAJĄ PACJENTÓW PRZED POCHOPNYM WZYWANIEM KARETEK I ZAJMOWANIEM MIEJSC NA SOR-ACH. POJAWIŁ SIĘ APEL O „UNIKANIE NARAŻANIA DZIECI”

Przypomnij sobie: GŁÓWNY INSPEKTORAT FARMACEUTYCZNY PILNIE WYCOFUJE ZNANY PREPARAT. LEK JEST CZĘSTO STOSOWANY NIE TYLKO U DOROSŁYCH, ALE I DZIECI. DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO

Portal "Życie Polska" pisał również: KASIA CICHOPEK MA DUŻE PROBLEMY PRZEZ ZAWIROWANIA W SWOIM ŻYCIU PRYWATNYM. NAJNOWSZE DONIESIENIA NIE SĄ OPTYMISTYCZNE. CZY TO KONIEC KARIERY W TVP

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: ROSJA POCZYNA SOBIE CORAZ ODWAŻNIEJ! DO MEDIÓW TRAFIŁY PORAŻAJĄCE SŁOWA SKIEROWANE DO ZACHODNICH PRZYWÓDCÓW. CZY POLSKA MA POWAŻNE POWODY DO NIEPOKOJU