Mija kolejny tydzień, w którym sanatoria pozostają zamknięte – nawet mimo faktu, że hotele, choć z ograniczeniami, są już otwarte. Wygląda jednak na to, że ten stan rzeczy nie potrwa dłużej.

Pojawiły się pierwsze pogłoski, jakoby rząd zamierzał otworzyć sanatoria już za dwa tygodnie. I choć dla kuracjuszy to dobra wiadomość, jest też druga, gorsza – portal Interia podaje, że Ministerstwo Zdrowia podniesie ceny.

Sanatorium. Źródło: Youtube StrzałW10ke
Sanatorium. Źródło: Youtube StrzałW10ke

Sanatoria otwarte, ale droższe

Okazuje się bowiem, że osoby, które będą chciały zrelaksować się w sanatoriach, będą musiały zapłacić więcej za swoje zakwaterowanie oraz wyżywienie. Jakie to różnice cenowe?

Warto wiedzieć, że zabiegi w sanatoriach są fundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak pacjenci sanatoriów także pokrywają część kosztów. Ich wysokość zależna jest od pory roku, w której wybierają się na leczenie (więcej płaci się wiosną oraz latem), a także od standardu pokoju.

I choć nie są to astronomiczne kwoty, to po otwarciu sanatoriów ma być jeszcze drożej. Media podają, że Ministerstwo Zdrowia zapowiada kilkuprocentową podwyżkę, oficjalnie spowodowaną inflacją, podrożeniem żywności oraz opłat za media czy środki czystości.

Sanatorium. Źródło: Youtube StrzałW10ke
Sanatorium. Źródło: Youtube StrzałW10ke

Obecnie pacjenci płacą 604,80 zł w okresie od października do kwietnia za pokój 1-osobowy. Po zmianach cena poza sezonem wzrośnie do 651 zł. Z kolei od maja do września aktualnie płaci się 758,10 zł, zaś po podwyżce będzie to 816,90 zł.

W przypadku wieloosobowego pokoju cena wzrośnie ze 197,40 do 212,10 poza sezonem oraz z 220,50 do 237,30 zł w sezonie.

Sanatoria mają się otworzyć 11 marca (o ile nie zmienią się obecne postanowienia).

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MAŁA DZIEWCZYNKA PROWADZIŁA SPORTOWY „SAMOCHÓD”? POLSCY POLICJANCI PODCZAS KONTROLI NIE WIERZYLI WŁASNYM OCZOM. ZDJĘCIE ROBI FURORĘ W SIECI

O tym się mówi w Polsce: JACEK KURSKI ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE PAWŁA ADAMOWICZA. KOMENTARZ SZEFA TVP PORUSZYŁ OPINIĘ PUBLICZNĄ. JEGO SŁOWA SĄ SZEROKO KOMENTOWANE

O tym się mówi na świecie: MŁODA KOBIETA CHWALI SIĘ OGROMNYMI USTAMI. OSIĄGNIĘCIE TAKIEGO EFEKTU WYMAGAŁO 20 ZASTRZYKÓW WYPEŁNIAJĄCYCH. JAK WYGLĄDAŁA PRZED ZABIEGIEM ZACHWYCA

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PODZIELIŁA SIĘ PORUSZAJĄCYMI SZCZEGÓŁAMI ŻYCIA PRYWATNEGO. GWIAZDA WYZNAŁA TAJEMNICĘ. NIKT NIE WIEDZIAŁ O TYM, JAK BYŁO JEJ TRUDNO