Jak podaje portal "Interia", mięso drobiowe i wieprzowe wybieramy najczęściej. Czym kierować się w czasie zakupów, żeby mieć pewność, że kupione przez nas mięso będzie zawsze świerze i dobrej jakości? Kluczowe znaczenie będą miały dla nas zapach i kolor mięsa. Dlaczego?

Nie daj się oszukać!

Kupienie dobrego mięsa nie jest łatwe. Wszystko przez sztuczki, jakie handlowcy stosują, żeby poprawić wygląd mięsa i zwiększyć jego sprzedaż. Jest ich wiele. Jedną z najczęściej wykorzystanych jest oświetlenie. W korzystnym świetle drób, wieprzowina i wołowina po prostu wyglądają lepiej.

Aby nieco "odmłodzić" mięso odkraja się kawałki z białym nalotem, a żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, moczy się mięso w wodzie z dodatkiem soli. W trakcie zakupów powinniśmy zawsze zachować czujność i zawsze sprawdzać zapach mięsa oraz jego kolor. Mówią one więcej, niż można byłoby się tego spodziewać.

Wołowina

Kolorem idealnym w przypadku wołowiny jest ciemna czerwień. Jeśli mięso zapakowane jest próżniowo musimy mieć na uwadze, że po wyjęciu nieco zszarzeje (choć nie w sposób całkowity!). Jest to zupełnie naturalne. Mioglobina (białko magazynujące tlen) podlega procesowi utleniania, co wpływa na barwę mięsa.

Wołowina/ Pixabay
Wołowina/ Pixabay
Wołowina/ Pixabay

Jeśli wołowina będzie miała brązowy odcień, wówczas nie powinniśmy jej w ogóle kupować. To dowód na to, że mięso jest już nieświeże.

Wieprzowina

Świeża wieprzowina powinna mieć różowy kolor. Im młodsze mięso, tym odcień będzie jaśniejszy. Jeśli porcja mięsa wieprzowego jest ciemnoróżowa, nie warto jej kupować, bo jest już stara.

Wieprzowina/ Pixabay
Wieprzowina/ Pixabay
Wieprzowina/ Pixabay

Nie kupujmy też mięsa, które ma przykry lub słodkawy zapach. Stuprocentową pewność co do świeżości może dać prosty test. Wystarczy nacisnąć delikatnie mięso, jeśli się nie odkształci to dobrze. W przypadku kiedy powstanie wgłębienie, które nie chce zniknąć to zły znak - takiego mięsa nie kupuj.

Drób

Mięso drobiowe powinno mieć badoróżowy kolor, nieco ciemniejszy w okolicy klatki piersiowej. Jeśli filet z piersi jest zbyt jasny lepiej go nie kupować - blady kolor jest oznakom czyszczenia drobiu roztworem chloru.

Drób/ Pixabay
Drób/ Pixabay
Drób/Pixabay

Stare mięso drobiowe szarzeje i żółknie. Jeśli mięso przestaje być jędrne, a jego powierzchnia gładka i matowa, a do tego mięso się lepi, wówczas nie należy go kupować. O świeżości drobiu świadczy to, że dotnięte palcem odzyskuje swój kształt.

A jakie są wasze patenty na sprawdzenie świeżości mięsa?

To też może cię zainteresować: Domowy sposób na środki czyszczące piekarnik. Efekt zachwyca

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Orędzia przekazane przez Jezusa św. Ojcu Pio o Apokalipsie. Czy przepowiednia właśnie się sprawdza

O tym się mówi: Najnowsze informacje o stanie Andrzeja Piasecznego. Jak czuje się piosenkarz