Jak podaje portal "Goniec", rodzice chcący ochrzcić swoje dziecko stają przed dylematem, ile powinni zapłacić księdzu, który udzieli sakramentu. Wielu księży mówi rodzicom, że przyjmują dobrowolne ofiary. Część jednak ma ściśle określony cennik. Niektórzy duchowni za chrzest żądają nawet pół tysiąca złotych.

Ile za chrzest?

Jest to jedno z tych pytań, na które trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zdarzają się duchowni, którzy nie oczekują od wiernych datków za udzielenie sakramentu chrztu. Część z nich mówi "ile łaska". Nie brakuje jednak księży, którzy bardzo konkretnie wyceniają swoją posługę przy udzielaniu sakramentów.

Chrzest/Pixabay
Chrzest/Pixabay
Chrzest/Pixabay

"Wirtualna Polska" zleciła Instytutowi Badawczemu ABR SESTA przeprowadzenie badania w zakresie kosztu udzielenia chrztu przez księdza. Z badań wynika, że w skali kraju za chrzest trzeba zapłacić średnio 130 zł. Rozpiętość cen jest ogromna i zaczyna sie od 50 złotych, a kończy się na około 300 zł. Jedna z internautek donosi jednak, że w swojej parafii usłyszała, że nie powinna dać mniej niż 500 zł!

Gdzie jest najdrożej?

Z badań wspomnianego Instytutu Badawczego wynika, że najdroższymi parafiami są te znajdujące się w Szczecinie i w Łodzi. Duchowni wskazują tutaj kwoty oscylujące w okolicach 250 złotych. Rekord padł jednak w jednej z poznańskich parafii - padła tam kwota 300 złotych za udzielenie chrztu.

Chrzest/Pixabay
Chrzest/Pixabay
Chrzest/Pixabay

W badaniu skontaktowano się z księżmi ze 100 parafii na terenie całego kraju. W 12 ze 100 przypadków duchowni od razu powiedzieli cenę. Najczęściej wskazywaną ceną było 100 zł. Aż 2/3 badanych wskazało na dobrowolność ofiary, z czego 17 księży dopytywanych wskazało konkretną sumę. Najczęściej padały kwoty 50 i 100 zł.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Poruszające nagranie Krzysztofa Krawczyka obiegło sieć. Trudno powstrzymać cisnące się do oczu łzy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jolanta Kwaśniewska opowiedziała o zmianach, jakie zaszły w jej życiu po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego. Jak sobie ze wszystkim poradziła

O tym się mówi: Książę William wydaje szczere oświadczenie w sprawie księcia Filipa. Opowiedział o prawdziwych relacjach