Jak przypomina portal Radio Zet, wczoraj na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej doszło do detonacji ładunków wybuchowych. W związku z tymi wydarzeniami Państwowa Agencja Atomistyki zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego SNRIU o zbadanie sprawy.

Wczorajsze wydarzenia spędziły wielu osobom sen z powiek

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Energoatom, rosyjskie wojska planują w najbliższym czasie kolejne takie detonacje.

- Wysadzili w powietrze część amunicji obok ruin centrum szkoleniowego i bloku energetycznego nr 1. I planują nadal przeprowadzać eksplozje na największym jądrowym obiekcie Europy – podaje Energoatom.

Państwowa Agencja Atomowa uspokaja, nie ma powodów do niepokoju!

Na ten moment ukraiński operator przekazał, że nie jest do końca wiadomo, czy w wyniku wczorajszych eksplozji doszło do zmiany promieniowania tła.

Państwowa Agencja Atomowa uspokaja natomiast i zaznacza, że na ten moment w naszym kraju nie odnotowano niepokojącego poziomu promieniowania. W Polsce nie występuje zatem zagrożenie dla środowiska, ani dla ludzi. Również sytuacja w całej Europie pozostaje pod kontrolą, a promieniowanie jest w normie.