Najnowsze informacje ze strony Ministerstwa Zdrowia mogą zaniepokoić wiele osób. Dlaczego? Jak przekazuje „Super Express”, wielu seniorów i osób przewlekle chorych może być niemiło zaskoczona podczas wizyty w aptece i wykupie leków na receptę. Okazuje się bowiem, że od pewnego czasu zdarzają się duże problemy z dostępnością do niektórych medykamentów. Sytuacja staje się poważna.

O jakie leki i medykamenty w aptekach coraz trudniej? To m.in. insulina, środki dla osób zmagających się z chorobami płuc czy chorych na schorzenia zakrzepowo-zatorowe. Farmaceuci starają się jednak uspokoić pacjentów i zapewniają, że wiele słabiej dostępnych leków ma swoje odpowiedniki.

Zabraknie niektórych leków w aptekach? Ministerstwo Zdrowia publikuje listę deficytowych medykamentów. Czy Polacy mają się czego obawiać?

MZ od pewnego czasu co 2-3 miesiace publikuje istotną listę leków tzw. antywywozowych, co oznacza, że na te medykamenty działa zakaz wywożenia ich poza granice Polski. Właśnie opublikowana została aktualizacja tego spisu, obowiązująca od 1 maja. Tym sposobem możemy zauważyć, że coraz trudniej o dostep do insuliny i innych leków dla chorych na cukrzycę (chodzi o Actrapid Penfill czy Tresiba). Osoby chorujące na POChP również mogą mieć problem z dostępem do leków, w tym wziewnych jak Alvesco czy Berdual.

Deficyt leków panuje też wśród medykamentów na zakrzepicę i choroby zakrzepowo-zatorowe, jednak w tym przypadku duży wpływ na stany magazynowe miała pandemią COVID-19 – wówczas tego typu leki podawało się chorym. Specjaliści jednak uspokajają – każdy pacjent otrzyma potrzebne leki.

- Deficyty leków wynikają m.in. z opóźnionych dostaw. Pacjenci nie muszą się obawiać, że nie dostaną leku. Większość preparatów z listy antywowozowej ma odpowiedniki z tą samą substancją czynną. Zamiennik pomoże dobrać farmaceuta - wyjaśnia Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Leki/YouTube @Seeker
Leki/YouTube @Seeker

Jak informował portal "Życie Polska": MATEUSZ MORAWIECKI ZDRADZIŁ, CO DZIŚ SPĘDZA MU SEN Z POWIEK. SYTUACJA GOSPODARCZA POLSKI NIE JEST OPTYMISTYCZNA. CZY 500 PLUS PRZESTANIE ISTNIEĆ

Przypomnij sobie: PORUSZAJĄCA SYTUACJA W ŻYCIU EWA KASPRZYK! PIES ZNANEJ AKTORKI MIAŁ POGRYŹĆ DZIECKO. SAMA GWIAZDA NIE WIDZI W TYM ZACHOWANIU NICZEGO PROBLEMATYCZNEGO

Portal "Życie Polska" pisał również: WIADOMO JUŻ, CZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ TRACI NA GOSPODARCZYM KRYZYSIE. W SIECI POJAWIŁ SIĘ NAJNOWSZY SONDAŻ WYBORCZY. KTO WYGRAŁBY DZIŚ GŁOSOWANIE

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: MOCNE SŁOWA MATEUSZA MORAWIECKIEGO. OBECNY PREMIER PRZESTRZEGA PRZED ZAMIARAMI DONALDA TUSKA. MÓWI O PIKUJĄCEJ INFLACJI. W POLSCE BĘDZIE JAK W TURCJI