Serwis Money pokusił się o kompleksową analizę kwestii związanej z zajęciem Donbasu przez wojska rosyjskie. Sama wojna o Donbas trwa bowiem od 2014 roku, a sam region – mocno przemysłowy, górniczy z dostępem do morza stanowił kluczowy filar dla gospodarki Ukrainy.

Dziś Donbas ma niewiele znaczenie gospodarcze, ale w przypadku przegranej Ukrainy może się bowiem stać ważnym punktem przerzutowym dla Rosjan. Pokój miński spowodował jedynie zamrożenie eskalowania konfliktu między stroną ukraińską, a wspieranymi przez separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej Rosjan.

Dlaczego Donbas jest tak ważny dla Rosjan? Region ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej gospodarki. Czego chcą Rosjanie?

Okazuje się, że przed 2014 rokiem Donbas był odpowiedzialny za 16 procent PKB Ukrainy i aż 25 procent eksportu z tego kraju. Tu mamy przemysł górniczy, metalurgiczny, maszynowy i lekki. Jak utrzymują eksperci Rosji nigdy specjalnie chodziło o sam Donbas, a wydarzenia sprzed ośmiu lat są tylko częścią planu Moskwy w sprawie Ukrainy.

Po co jednak Rosjanom Donbas? Jeśli Rosjanom uda się bowiem wytworzyć przejście z terytoriów zajętych na wschodzie przez Mariupol do Odessy to wówczas Ukraina zostanie pozbawiona dużej części przemysłu i ogromnej większości dostępu do morza. To niezwykle mocno przełoży się na przyszłość ekonomiczną i społeczną naszego wschodniego sąsiada.

Ma to być realizacja planu Putina jeszcze z 2014 roku. To na wschodzie Ukrainy znajduje się znaczna większość przedsiębiorstw i terenów, na których opiera się ukraińska gospodarka. Gdyby nie wschód Ukraina byłaby bowiem innym państwem.

W przypadku wygranej Rosji trudno przewidzieć w tej chwili, co stanie się z tymi terenami. Pewne jest, że duża część wschodu Ukrainy zamieszkiwana jest przez mieszaną ludność, ale z przewagą Ukraińców.

– Rosji nie było stać na utrzymanie Krymu w takim stanie, na jakim jej zależało. Krym wyglądał gorzej pod względem turystycznym, zaopatrzenia w towary, prowadzenia biznesu, niż Rosja chciałaby pokazać opinii publicznej – mówi Michał Potocki, którego słowa przytacza serwis Money.

Jak informował portal "Życie Polska": WIELU ZASTANAWIA SIĘ, CZEMU WŁADIMIR PUTIN NIE POKAZUJE SIĘ ZE SWOIMI CÓRKAMI. EKSPERTOM UDAŁO SIĘ DOJŚĆ, DLACZEGO PREZYDENT ROSJI TAK SIĘ ZACHOWUJE

Przypomnij sobie: NA ŚWIATŁO DZIENNE WYSZŁY SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE ROZSTANIA KASI CICHOPEK I MARCINA HAKIELA. WIADOMO JUŻ, KTO ZDECYDOWAŁ SIĘ ZŁOŻYĆ POZEW ROZWODOWY

Portal "Życie Polska" pisał również: WIELE OSÓB CHCE POWROTU EDYTY GÓRNIAK DO „THE VOICE OF POLAND”. SAMA GWIAZDA MA TĘSKNIĆ ZA PROGRAMEM TVP. CZY ZOBACZYMY JĄ JAKO TRENERKĘ W NOWEJ EDYCJI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: KRZYSZTOF JACKOWSKI ZADZIWIŁ WSZYSTKICH SWOJĄ NAJNOWSZĄ PRZEPOWIEDNIĄ. JASNOWIDZ TYM RAZEM MA DOBRE WIEŚCI DLA POLAKÓW! JEGO WIZJA NASTRAJA OPTYMIZMEM