Polacy od jakiegoś czasu czekali na ogłoszenie nowych obostrzeń. Okazuje się, że są one już przeprocesowane – nowe zasady znalazły się w Dzienniku Ustaw.

Super Express donosi, że znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów oraz zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii znalazło się w Dzienniku Ustaw już 22 lutego w godzinach wieczornych.

Mateusz Morawiecki. Źródło: Facebook @Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki. Źródło: Facebook @Mateusz Morawiecki

Nowe obostrzenia

Co więcej, zasady, które zapisano w Dzienniku Ustaw, obowiązują w większości „od już”, weszły w życie od 23 lutego. Co zatem się zmieniło?

Od teraz uczniowie z Polski oraz graniczących państw oraz ich opiekunowie nie będą musieli odbywać kwarantanny, jeśli granicę przekraczają, by móc się uczyć. Z kwarantanny zwolniono także wychowanków przedszkoli z Polski oraz państw graniczących i ich opiekunów, jeśli podróżują w celu objęcia wychowaniem przedszkolnym.

Kwarantanny nie będą przechodziły również osoby studiujące, studiujące podyplomowo, robiące doktorat czy korzystające z innych form kształcenia w Polsce oraz sąsiednich państwach, a także ci, którzy prowadzą działalność naukową.

Adam Niedzielski. Źródło: Youtube Janusz Jaskółka
Adam Niedzielski. Źródło: Youtube Janusz Jaskółka

Z obowiązku kwarantanny zwolniono również osoby zaszczepione na koronawirusa szczepionką dostępną w UE.

Nowe zasady otwierają także uzdrowiska i umożliwiają rehabilitacje pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego najpóźniej na sześć dni przed wyjazdem.

W dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń, jednak poza nim znajdą się konkursy na aplikację prokuratorską i sędziowską. Pracownicy noclegowni i ogrzewalni będą dopisani do pierwszej grupy szczepień, tuż po pacjentach placówek opiekuńczo-leczniczych.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W INTERNECIE POJAWIŁO SIĘ ZDJĘCIE PREZYDENTA, KTÓREGO DO TEJ PORY NIKT NIE WIDZIAŁ! INTERNAUCI SĄ ZASKOCZENI TYM, JAK WYGLĄDAŁ ANDRZEJ DUDA

O tym się mówi w Polsce: PANDEMIA KORONAWIRUSA NADAL NIE ODPUSZCZA! SYTUACJA JEST BARDZO POWAŻNA. NAJBARDZIEJ ZAGROŻONE SĄ TRZY WOJEWÓDZTWA W NASZYM KRAJU

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ HARRY I MEGHAN MARKLE PODJĘLI OSTATECZNĄ DECYZJĘ. NIE MA JUŻ ODWROTU. POJAWIŁO SIĘ SPECJALNE OŚWIADCZENIE PAŁACU BUCKINGHAM

Z życia gwiazd: TRUDNO W TO UWIERZYĆ! KOLEJNA DZIENNIKARKA ODCHODZI Z POPULARNEJ STACJI TELEWIZYJNEJ! ANNA KOWALSKA POINFORMOWAŁA O ZAKOŃCZENIU WSPÓŁPRACY Z TVN