Niestety, choroby nowotworowe nadal są powodem śmierci ogromnej liczby Polaków. Mimo, że z roku na rok leczenie jest coraz bardziej skuteczne, to ogromną rolę odgrywa tutaj wczesne wykrycie choroby.

Bardzo ważne objawy!

Według informacji podanych przez portal Parenting, co roku rok wątroby jest przyczyną zgonów około 2 tysięcy Polaków. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że w czasie od 1990 roku liczba zachorowań na raka wątroby wzrosła praktycznie dwukrotnie!

Jednym z objawów świadczących o raku wątroby jest ból umiejscowiony w prawej górnej części brzucha, tuż pod żebrem. Ból pojawia się także podczas ucisku tego miejsca i chorzy opisują go jako tępy i dość silny ból. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli odczuwamy taki ból nie musi to koniecznie świadczyć o raku wątroby. Podobne objawy daje także woreczek żółciowy czy trzustka.

Drugim objawem, który powinien skłonić nas do kontroli u lekarza jest utrata masy ciała pomimo braku stosowania diet redukcyjnych czy zmiany nawyków żywieniowych. Warto w takiej sytuacji wykonać próby wątrobowe.

Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Co więcej, spadkowi wagi może jednak towarzyszyć powiększenie obwodu brzucha, bowiem w przypadku zachorowania na raka wątroby może rozwijać się wodobrzusze. Niepokojące powinno być dla nas także zażółcenie skóry czy gałek ocznych, które mogą świadczyć o rozwijającej się żółtaczce.

W przypadku zaawansowanego nowotworu wątroby zmieniają się także parametry naszej krwi, a guz wyczuwalny jest w badaniu palpacyjnym. W celu diagnostyki wykonuje się badania obrazowe takie jak USG czy tomografię oraz biopsję.

Rak wątroby często występuje u osób otyłych, a ryzyko zachorowania zwiększają używki oraz niektóre leki. Warto jednak pamiętać, że jeśli rak wątroby zostanie wykryty bardzo wcześnie to jest szansa na jego całkowite wyleczenie. Warto więc zwracać uwagę na niepokojące nas symptomy i jak najszybciej udać się do lekarza!