Choć może się wydawać, że rozpoznanie objawów cukrzycy jest banalnie proste i nie wymaga specjalnej obserwacji ciała to okazuje się, że choroba ta może być podstępna i często pojawiać się na początku bezobjawowo lub z bardzo nietypowymi dla siebie objawami. Wtedy diagnozującemu pacjenta lekarzowi zostają badania poziomu glukozy we krwi.

Warto jednak na bieżąco sprawdzać nasz organizm i jeśli zauważymy cokolwiek niepokojącego w naszym samopoczuciu i organizmie zasięgnąć pomoc medycznej, w tym wykonać również właściwe badania.

W tej chwili jesteśmy w stanie wyróżnić kilka typów cukrzycy. U młodych osób występuje najczęściej cukrzyca typu 1, będąca skutkiem uszkodzeniem komórek beta trzustki. To bliska jedna piąta osób, które choruje na tę chorobę. W tym przypadku pomaga podawanie insuliny, właściwa dieta i aktywność fizyczna.

Najczęstsza jest jednak cukrzyca typu 2 – chorują na nią seniorzy, osoby posiadające nadciśnienie i otyłość. Istnieje również cukrzyca ciążowa, cukrzyca LADA (o podłożu autoimmunologicznym), cukrzyca monogenowa i wtórna.

Jak rozpoznać cukrzycę? Warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym organizmem

Jak przypomina portal ABC Zdrowie, istnieje kilka czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy. Są to na pierwszym miejscu nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta, istnienie cukrzycy w rodzinie, przebyty zawał serca bądź udar, a także wiek – narażone są osoby powyżej 40 roku życia.

Wśród objawów cukrzycy możemy wyróżnić przede wszystkim często senność i osłabienie. Osoba, która ma cukrzycę w początkowym stadium bardzo szybko się męczy i może cierpieć z powodu częstomoczu. Czerwoną flagą powinno być również znacząco zwiększone pragnienie, a przy tym suchość w ustach i błon śluzowych. Wahania apetytu – bardzo duży albo zmniejszony również powinien być powodem do niepokoju. Wiele osób zmaga się również z nadmierna utratą wagi w przebiegu cukrzycy.

To jednak nie wszystko. Wśród objawów cukrzycy można znaleźć również grzybicę narządów płciowych, jamy ustnej czy skóry. Częste są również stany zapalne skóry i śluzówek, problemy z widzeniem, uczucie drętwienia czy mrowienia rak i nóg, wolne gojenie ran i skaleczeń. Zastanowić powinien nas również zapach acetonu z ust chorego.

Cukrzyca/Youtube @Seeker

Jak informował portal "Życie Polska": REZYDENCJA AGATY I ANDRZEJA DUDÓW PRZEJDZIE GENERALNY REMONT? NIEBYWAŁE INFORMACJE O PARZE PREZYDENCKIEJ. SPORA SUMA PÓJDZIE NA NOWE I STYLOWE MEBLE

Przypomnij sobie: JOANNA OPOZDA JEDNAK ZOSTANIE MAMĄ? MEDIA NIE USTAJĄ W DOCIEKANIACH O JEJ CIĄŻY. AKTORSKIE MAŁŻEŃSTWO WYDAŁO SPECJALNE OŚWIADCZENIE W TEJ SPRAWIE

Portal "Życie Polska" pisał również: BOHATERKA TRZECIEJ EDYCJI „SANATORIUM MIŁOŚCI” NIE WYGLĄDA, JAK KIEDYŚ! CO SIĘ STAŁO Z JADWIGĄ SCHWEBS KOSTKIEWICZ? WIDZOWIE MOGĄ JEJ NIE ROZPOZNAĆ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: MAREK PIEKARCZYK WYJAWIŁ SWĄ WIELKĄ TAJEMNICĘ Z PRZESZŁOŚCI. WOKALISTA TSA POSTANOWIŁ POWIEDZIEĆ O TYM PRZY JUSTYNIE STECZKOWSKIEJ. MAŁO KTO WIEDZIAŁ