Portal „o2.pl” ostrzega, że lato sprzyja rozwijaniu się zmianom skórnym, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. A wszystko z powodu nadmiernego wystawienia na słońce.

Objawy są widoczne latem

Nasza skóra nie zawsze jest przyzwyczajona do nadmiernego wygrzewania się na słońcu. Czasami jest to spowodowane naszą genetyką, a czasami brakiem odpowiedniej ochrony dla skóry.

Wówczas mogą pojawić się różnorodne schorzenia w wyniku negatywnej reakcji po opalaniu. Wśród nich jest między innymi osutki świetlne, świerzbiączka, rogowacenie skóry, a nawet czerniak.

Osutki świetlne są reakcją alergiczną na promienie słoneczne i objawiają się malutkimi czerwonymi plamami, które nieraz wyglądają jak pęcherzyki. Pojawiają się zazwyczaj kilkadziesiąt godzin po opalaniu.

Bardzo podobne są też objawy świerzbiączki letniej. Swędzące pęcherzyki wychodzą na skórze po około dwunastu godzinach.

opalanie się / YouTube: Marcin Pasierb
opalanie się / YouTube: Marcin Pasierb

Symptomy mogą być zapowiedzą czegoś poważnego

Nadmierne opalanie może doprowadzić także do rogowacenia słonecznego. Wówczas skóra jest sucha, zaczyna się łuszczyć i zmienia barwę na bardziej różową.

Zmiany można zauważyć w okolicach ust, nosa, szyi, uszach, głowie czy dłoniach. Po zauważeniu takich symptomów należy udać się do lekarza ponieważ schorzenie to jest zmianą przednowotworową.

Aby uniknąć czy zminimalizować wymienione dolegliwości, trzeba zastosować kremy z filtrem, a ślady na skórze skonsultować z dermatologiem.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski podzielił się kolejnymi przeczuciami odnośnie najbliższych tygodni. Wiadomo czego można się spodziewać jeszcze w te lato

Jak informował portal „Życiepl.com”: Wojciech Szczęsny popełnił na Euro 2020 ogromny błąd, który mało kto zauważył. Bramkarz przyznał się do winy. Czy wynik mógł być inny

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Katarzyna Grochola pokazała bardzo osobiste zdjęcie i podziękowała za uratowanie życia. Wiadomo dlaczego i co się wydarzyło u popularnej pisarki

Sprawdź także ten artykuł: Beata Tadla wyznała, że miała poważne problemy zdrowotne. Popularna dziennikarka ostrzega przed ignorowaniem tych objawów. Skutki mogą być poważne