Chociaż istnieje wiele chorób, które przenoszą kleszcze; u nas występuje głównie borelioza. Objawy tej choroby różnią się od wysypki, przez rumień, gorączki/dreszcze, bólu głowy i stawów. Co gorsza, może wystąpić reakcja alergiczna powodująca anafilaksję lub porażenie przez kleszcze, powodujące niezdolność do poruszania się i nieregularny rytm serca.

Kleszcze gołębie są bardzo groźne

Groźnymi rodzajami kleszczy są te, które żywią się krwią gołęb. Mogą one zagrażać zarówno zwierzętom domowym, jak i ludziom. Zarażone ptaki ciężko chorują, porzucają potomstwo, a nawet umierają w przypadku zbyt dużej ilości kleszczy na raz.

Ludzie są atakowani sporadycznie, zwłaszcza jeśli ustaje dostępność naturalnych żywicieli. Wówczas nie musimy nawet wychodzić z domu, aby dopadł nas kleszcz gołębi, który mógł być wniesiony przez naszego domowego pupila.

Po nasyceniu się jego krwią odczepia się i chowa, by poczekać na dogodny moment ataku na któregoś z domowników. Aby zarazić się boreliozą, kleszcz musi być przyczepiony na 36 godzin. Centra Kontroli Chorób zgłaszają tylko średnio 30 000 przypadków rocznie i stwierdzają, że około 1,2-1,4 procent kleszczy w „zakażonych obszarach” jest nosicielem choroby.

Zamiast bać się za każdym razem, gdy wyjdziesz na zewnątrz, możesz podjąć kilka prostych kroków, aby zapobiec i pozbyć się kleszczy.
*Noś koszulę i spodnie z długimi rękawami.
*Wsuń koszulę do spodni, a spodnie do skarpetek.
*Użyj środka odstraszającego owady z DEET, permetryną lub pikarydyną.

Jeśli znajdziesz kleszcza na sobie lub jednym z członków twojej rodziny, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie całego kleszcza. Niezwykle ważne jest usunięcie całego kleszcza i nie pozostawianie głowy zatopionej w skórze. Należy zdezynfekować miejsce ukąszenia i na wszelki wypadek oddać owada do badania pod kątem nosicielstwa boleriozy.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Dlaczego żona Donalda Tuska tak rzadko pojawia się w mediach? Prawda o jej wyglądzie zaskakuje

Zerknij: Gwiazda „Królowych życia” podjęła ostateczną decyzję i opuszcza popularny program. Widzowie są zaskoczeni jej decyzją. Co teraz będzie robić