Stopniowe zmniejszanie się dziennej liczby zakażeń, szczepienia oraz znoszenie obostrzeń sprawiły, że wielu Polaków poczuło długo wyczekiwany powrót do normalności. Wyraziło się to w coraz liczniejszym udziale w koncertach i festiwalach, wyjściach na imprezy czy wyjazdach na wakacje.

Wszyscy Polacy, którzy przez ostatnie kilka tygodni cieszyli się upragnioną wolnością, będą jednak zawiedzeni najnowszym apelem ze strony Światowej Organizacji Zdrowia. Przedstawiciele WHO przestrzegają bowiem przez tym, że niestosowanie się do obostrzeń oraz zasad sanitarnych może skutkować szybkim pogorszeniem się sytuacji... O czym dokładnie mowa?

Czy na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie?

Coraz bardziej niepokoją doniesienia o sytuacji w wielu krajach świata, w których prym wiedzie ostatnio zupełnie nowa odmiana koronawirusa - tzw. odmiana Delta. Zaatakowała ona m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Izraelu, i doprowadziła do znacznego wzrostu liczby zakażeń. Co najbardziej niepokojące, nowa odmiana atakuje nawet osoby w pełni zaszczepione. Nie jest wykluczone, że kolejna fala zakażeń zawita w Polsce jeszcze tego lata.

"Ludzie nie powinni czuć się w pełni bezpieczni tylko dlatego, że przyjęli dwie dawki szczepionki.W dalszym ciągu muszą się chronić" - zaapelowała dr Mariangela Simao, przedstawicielka WHO. Zaapelowała również o dalsze przestrzeganie obostrzeń oraz rygorów sanitarnych, takich jak noszenie maseczki oraz zachowywanie dystansu społecznego.

Sytuacji nie polepsza fakt, iż nadal około 30 procent Polaków nie przyjęło ani jednej dawki szczepionki, co uniemożliwia wyrobienie w społeczeństwie odporności zbiorowej. Takie osoby będą również bardziej narażone na ciężki przebieg choroby w przypadku zarażenia się odmianą Delta.

Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się w kraju kolejnej fali epidemii?

Zobacz także: Zaskakujące zachowanie księdza po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice z parafii pod Poznaniem są zniesmaczeni

Może cię zainteresować: Zaskakujące zachowanie księdza po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice z parafii pod Poznaniem są zniesmaczeni

Pisaliśmy również o: Wiadomo już, co może czekać polskie szkoły jesienią. Czy w placówkach powróci nauka stacjonarna? Wiceminister rozwiał wątpliwości