Pestki dyni nie są u nas tak popularne jak inne przekąski. Mogą być jednak wartościowym składnikiem naszej diety i wzbogacić ją w wiele witamin czy minerałów.

Zawierają następujące witaminy: E, C, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, witamina B6, A i K. Z minerałów można wymienić: wapń, cynk, żelazo, fosfor, magnez oraz potas.

Z tego powodu korzystnie działają na nasz układ odpornościowy oraz nerwowy.

Zdrowotne właściwości dla mężczyzn

Pestki dyni zalecane są przede wszystkim mężczyznom. Zawarty w nich cynk wpływa dobrze na działanie prostaty. Oleje wytłoczone z pestek dyni pomagają też z problemem powiększonej prostaty.

Odpowiednia zawartość cynku w organizmie działa także na płodność, a także produkcję i jakość plemników, a także na poziom testosteronu czyli męskiego hormonu płciowego.

dynia / YouTube: Domowe Sposoby
dynia / YouTube: Domowe Sposoby

Dobry sposób na sen

Pestki dyni mogą pomóc także z problemami ze spaniem. Specjaliści informują, że zawarty w nich tryptofan jest zmieniany po zjedzeniu w serotoninę, a następnie melatoninę, która odpowiada za nasz sen.

Warto z tego powodu zjeść kilka nasionek przed położeniem się do łóżka.

Pyszna przekąska

Same pestki dyni są też bardzo zdrowe i można z nimi przygotować wiele zdrowych przekąsek. Dobrą opcją jest dodanie poszatkowanych pestek do ciasteczek, pieczywa czy porannych musli.

Prażone nasiona można dodać także do wielu sałatek czy innych produktów.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znany wirusolog tłumaczy, co należy zrobić, aby wreszcie nastąpił koniec trwającej epidemii. Czy to oznacza, że zbliżamy się do dawnej normalności

Jak informował portal „Życiepl”: Waloryzacja emerytur już niebawem. Seniorzy nie mogą jednak liczyć na duże podwyżki. Emeryci nie kryją swojego niezadowolenia

Z życia gwiazd informowaliśmy o: Czy Urszula Dudziak niebawem przejdzie na emeryturę? Fani drżą z niepokoju. Artystka postanowiła przerwać milczenie i dać jasną odpowiedź

Zobacz także: Niesamowite zjawisko pojawiło się na niebie. Uchwycony na fotografiach obiekt wygląda fantastycznie. Co to jest