Jak podaje portal "Radio Zet", Wielkanoc w tym roku może sie okazać droższa niż przed rokiem. W związku z epidemią koronawirusa już drugi rok z rzędu czekają nas święta w znacznie węższym gronie. Rząd apeluje o ograniczenie kontaktów społecznych i spędzenie świąt tylko z najbliższymi. Niestety nie oznacza to, że święta będą nas mniej kosztowały.

Droższa święconka

Raport BNP Paribas dotyczący cen produktów, jakie znajdą się w wielkanocnym koszyczku wskazuje, że będzie drożej niż w zeszłym roku. Tegoroczne święta mogą nas kosztować nawet 1,5 proc. więcej. W wielkanocnym koszyku znajdziemy produkty, które będą tańsze i te, których ceny poszybowały do góry.

Eksperci BNP Paribas wskazują jednocześnie, że choć ceny części produktów będą wyższe, to dynamika wzrostu będzie niższa niż w zeszłym roku i niższa od średniej z ostatnich pięciu lat. Co podrożało?

Wielkanocny stół/ YouTube @itvwadowice pl
Wielkanocny stół/ YouTube @itvwadowice pl
Wielkanocny stół/ YouTube @itvwadowice pl

Więcej będziemy musieli zapłacić za mleko. Jego cena wzrosła średnio o 3,5 proc. względem 2020 roku. Średnio o 7 proc. wzrosła z kolei cena pieczywa, co ma związek ze wzrostem cen zbóż, energii i pracy.

Trzeba się liczyć również ze wzrostem ceny świątecznych ciast, który spowodowany jest wzrostem cen mąki (o ok. 5 proc.) oraz cen cukru (o ok. 4 proc.). Droższe niż rok temu będą również sery i twarogi - tu wzrost wyniesie średnio 2,5 proc. Droższe będą również jabłka (ok. 0,5 proc.), marchew (średnio 3 proc.) oraz owoce cytrusowe (średnio o 3,5 proc.).

Za to zapłacimy nieco mniej

Tańsze niż przed rokiem będą jajka, bez których nie sposób wyobrazić sobie wielkanocnego koszyczka. Zapłacimy za nie średnio 2 proc. mniej niż w Wielkanoc 2020 roku. Średnio o 15 proc. spadły ceny wieprzowiny. Niewielki spadek odnotujemy również w przypadku drobiu. Ceny wędlin utrzymają się na podobnym poziomie.

Wielkanocny stół/ YouTube @dekoria.pl
Wielkanocny stół/ YouTube @dekoria.pl
Wielkanocny stół/ YouTube @dekoria.pl

Tańsze będą ziemniaki, potanieją one średnio o 35 proc. Podobnie lub minimalnie mniej zapłacimy za masło. Średni 19 proc. spadek dotyczy cen cebuli.

Macie już za sobą przedświąteczne zakupy? Odczuliście wzrost, a może spadek cen?

To też może cię zainteresować: Zachowanie nauczyciela nieprzyjemnie zaskoczyło wszystkich. Tylko ojciec jednego chłopca zareagował w niezwykły sposób

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ostatnie pożegnania w czasie epidemii koronawirusa. Z tym problemem boryka się branża usług pogrzebowych

O tym się mówi: Na jaw wyszła prawda o ślubie księcia Harry'ego i Meghan Markle. Wyjawił ją arcybiskup Justin Welby