PGNiG ogłosił wprowadzenie nowych taryf za gaz, które wejdą w życie od 1 lipca 2024 roku, po zakończeniu obowiązywania tarczy ochronnej. Obecnie zamrożona cena wynosi 24,62 gr/kWh brutto, jednak wraz z uwolnieniem cen czeka nas znacząca podwyżka. Wzrost ten będzie miażdżący dla domowych budżetów.


Portal money.pl podaje, że stawka wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, co oznacza wzrost o co najmniej 60 procent. To nie wszystko – wzrosną także opłaty abonamentowe. W przypadku taryfy W-1.1, abonament zwiększy się z 4,06 zł miesięcznie do 4,12 zł miesięcznie brutto, co stanowi wzrost o 1,5 procent. Dla grupy Lw gazu zaazotowanego cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, natomiast dla podgrupy cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh brutto.


Osoby, które używają gazu jako paliwa do ogrzewania, wpadają w finansową pułapkę. Wzrost średnich cen paliwa gazowego wyniesie od 45 do 47 procent, co oznacza, że skok cen zależny będzie od rodzaju gazu. Cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79-36,27 gr/kWh brutto, a do tego dochodzą stawki dystrybucyjne. Opłata zmienna wzrośnie o 55 procent z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto, a opłata stała wzrośnie o 59 procent z 3,85 zł miesięcznie do 6,13 zł w grupie taryfowej W.1-1.


Eksperci ostrzegają, że każdy, kto planuje zakup domu lub mieszkania, zwłaszcza przy wykorzystaniu kredytu, powinien dokładnie przeanalizować miesięczne koszty utrzymania nieruchomości przed podjęciem decyzji. Wzrost cen gazu wpłynie bezpośrednio na koszty utrzymania.


Według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) zaległości w opłatach mieszkaniowych, takich jak czynsz, koszty ogrzewania i wywóz śmieci, przekraczają już w Polsce 290 mln zł. Po odmrożeniu cen sytuacja ta może drastycznie się pogorszyć, co może prowadzić do większych problemów finansowych dla wielu gospodarstw domowych.


Nowe taryfy PGNiG są poważnym wyzwaniem dla Polaków, którzy już teraz zmagają się z rosnącymi kosztami życia. Odpowiedzialne planowanie finansowe i analiza kosztów utrzymania będą kluczowe w nadchodzących miesiącach.