Wielkanoc 2025 roku przejdzie do historii nie tylko jako czas duchowej refleksji, ale również jako dzień poprzedzający jedno z najbardziej wstrząsających wydarzeń w dziejach współczesnego Kościoła katolickiego. 21 kwietnia o godzinie 7:35 rano Watykan przekazał światu wiadomość, która poruszyła serca milionów wiernych – nie żyje papież Franciszek.
Ojciec Święty odszedł w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty, w wieku 88 lat. Śmierć ta, choć poprzedzona tygodniami pogarszającego się stanu zdrowia, była dla wielu szokiem – jeszcze dzień wcześniej papież pojawił się publicznie, udzielając błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki św. Piotra.
Niedziela Wielkanocna była ostatnim dniem, w którym papież Franciszek wystąpił przed wiernymi. Choć osłabiony i wspierany przez współpracowników, zdołał przekazać światu słowa nadziei, pokoju i jedności. – Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat – głosiło jego orędzie. To właśnie podczas tego przemówienia Franciszek apelował do polityków, by porzucili logikę strachu i skupili się na walce z głodem i niesprawiedliwością.
Po uroczystości papież jeszcze raz – jakby żegnając się – objechał plac św. Piotra w papamobile. Tysiące ludzi nie wiedziało wówczas, że to ostatni raz, kiedy widzą go żywego.
Włoskie media podały, że papież obudził się o godzinie 6 rano i czuł się „całkiem dobrze”. Wszystko wskazywało na to, że jego stan ustabilizował się po niedawnym zapaleniu płuc. Niespełna godzinę później nastąpił dramatyczny zwrot – Franciszek poczuł się źle, a jego stan zaczął się gwałtownie pogarszać. O 7:35 ogłoszono jego zgon. Nieoficjalne źródła podają, że przyczyną mogło być krwawienie do mózgu, co sugerowałby cichy udar.
Wieczorem 21 kwietnia kardynał kamerling Kevin Joseph Farrell przewodniczył ceremonii potwierdzenia śmierci i złożenia ciała papieża do trumny. W obecności rodziny, lekarzy i kardynałów zasłonił twarz Ojca Świętego, po czym odebrał Pierścień Rybaka – symbol władzy papieskiej. Pierścień ten, wykonany nie ze złota, lecz pozłacany, był znakiem prostoty i oddania ubogim, jakie charakteryzowało cały pontyfikat Franciszka.
Ciało papieża zostanie wystawione w Bazylice św. Piotra, aby wierni z całego świata mogli oddać mu hołd. Zgodnie z komunikatem Watykanu, nastąpi to 23 kwietnia rano. W najbliższych dniach kardynałowie zbiorą się na kongregacji, by omówić przebieg pogrzebu oraz przygotować się do konklawe.