Ministerstwo Finansów poinformowało ile wyniesie maksymalny podatek od posiadania psa w przyszłym roku.

Pewnie w większych miastach nie istnieje podatku za posiadanie psa. Jednak wiele małych gmin wezmą za to odpowiednią kwotę. W 2021 roku mogą one się zwiększyć. Ministerstwo Finansów poinformowało o zwiększeniu maksymalnej kwoty za posiadanie psa. W tym roku osiągnęła ona 125,40 zł, w przyszłym roku może skoczyć blisko 130 złotych rocznie.

O tym, czy odpowiednia gmina pobiera podatek od posiadania psa postanawia jej władze. Jeżeli zostanie realizowana właściciele psiaków powinni ją uiścić. Gminy mają do tego pełną moc prawną według ustawy (z dn. 12 stycznia 1991 r., która uległa zmianie w dn. 1 stycznia 2008 r. o podatkach i opłatach lokalnych).

pixabay.com

Dzielne psy ratownicze. Ratują życie nawet 40 osób rocznie

Podatki nie muszą uiszczać (to zapis ustawowy, niezależny od postanowień gminy) osoby niepełnosprawne, korzystające (lub nie - ale tu jest limit 1 psa) z pomocy psa asystującego, osoby starsze od 65 roku życia i posiadające gospodarstwo domowe samotnie (za 1 psa), osoby płacące podatek rolny od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy) oraz dyplomaci. Danina określi pół rocznej kwoty, jeśli pies urodził się w drugiej połowie roku.
Nieco standardem w kraju przyzwyczaiło się stopniowa rezygnacja od podatków za posiadanie psa. Tego podatku nie ma w największych miastach Polski - np. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku. Nadal jest w Krakowie (36 zł), Szczecinie (50 zł), Sopocie (66 zł) i Rudzie Śląskiej (68 zł).

W większejczęści gmin obowiązujących podatek za psa posiadają zniżki dla seniorów. Zauważymy to, że w wielu z nich podatki nie są obowiązane za tzw. adopciaki. Właściciele psów pobranych ze schroniska w odpowiedniej gminie nie są obowiązani na opłate w uznaniu swojej pochwały godnego postanowienia i o znalezieniu psowi nowego domu.