Pandemia koronawirusa wymusiła w pewnym stopniu powołanie do życia różnych programów służących ratowaniu polskiej gospodarki przed zapaścią, gdyż wiele firm – szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw z sektora usług czy handlu – stanęło przed wizją likwidacji i bankructwa.

Właśnie z tego powodu powstała w wielu wersjach Tarcza Antykryzysowa, w ramach której do polskich przedsiębiorców trafiły miliardy złotych dotacji i różnego rodzaju finansowego wsparcia.

Chodziło przede wszystkim o zachowaniu ciągłości produkcji, pracy i zatrudnienia. Jedną z tych branż była gastronomia, która zderzyła się ze ścianą. Choć wiele restauracji i barów próbowało radzić sobie za pomocą przygotowywania posiłków z dowozem do klienta to nie da się ukryć, że spore grono właścicieli lokali zaliczyło potężny spadek dochodów. W najgorszej sytuacji były bary mleczne!

Rząd zdecydował o odejściu od dotacji, resort potwierdził smutne dla barów mlecznych doniesienia

Sytuacja barów mlecznych od dłuższego czasu nie była dobra w Polsce, a pandemia koronawirusa jeszcze bardziej pogłębiła ten problem. Niegdyś cieszyły się wielką popularnością, jednak dziś wypierają je fast foody, różnego typu lokale dowożące jedzenie do domu czy biura, a nawet catering.

Dodatkowo, z powodu koronawirusa wiele osób pracowało zdalnie, a studenci, którzy cenią niskie ceny przy dobrej jakości domowych posiłków przez kilka miesięcy nie chodzili na zajęcia. Jedyną opcją utrzymania były zatem dotacje z budżetu państwa. To ma się jednak ukrócić i to szybko!

Okazuje się, że resort finansów w tym roku przeznaczył na ten cel 21 milionów złotych, ale w budżecie na przyszły rok przewidziano kwotę o 800 tysięcy złotych mniejszą. To może być gwóźdź do trumny dla wielu barów mlecznych.

– W projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 na dotacje przedmiotowe do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych zaplanowano kwotę 20.219.000 zł, na podstawie dokonanych zgłoszeń przez Izby Administracji Skarbowej. Zgłoszenia te poprzedzone są analizą szacowanego zapotrzebowania na przedmiotową dotację – taką informację podało Faktowi Ministerstwo Finansów.

Właściciele barów mlecznych apelują o zmianę tej decyzji. Wiele osób przekonuje, że dotacja nie powinna być zależna od przychodu tylko stała i pomagać w pokryciu stałych wydatków. Dodatkowo, problemem jest fakt, że ministerstwo dotują tylko wybrane produkty.

Jak informował portal "Życie PL": CZY POLACY DOCZEKAJĄ SIĘ ZEROWEGO PODATKU VAT NA PRZEJAZDY KOLEJĄ I KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ? JEST TAKI POMYSŁ POLSKICH WŁADZ

Przypomnij sobie: PAPIEŻ W ZDUMIEWAJĄCYCH SŁOWACH NAPOMNIAŁ WIERNYCH W SPRAWIE PEWNEGO GRZECHU. „TO GORSZE NIŻ EPIDEMIA!” GRZMIAŁ PODCZAS MODLITWY ANIOŁ PAŃSKI

Portal "Życie" pisał również: POTĘŻNE MANDATY DLA GRZYBIARZY? TO MOŻLIWE, JEŚLI NIE ZASTOSUJEMY SIĘ DO ISTOTNYCH ZASAD, BEZKARNOŚĆ MOŻE SŁONO KOSZTOWAĆ