Nocni najeźdźcy mają wyczulony apetyt na soczyste liście i kwiaty. A od zmierzchu do świtu potrafią wykonać krótką pracę z liści, kwiatów, miękkich ziół, warzyw, sadzonek, delikatnej zielonej kory i dojrzewających owoców.

Ślimaki niszczą rośliny, na których Ci zależy. Nie dołączaj do zniszczeń chemicznymi metodami walki ze szkodnikami

źródło: YouTube/Zielone Pogotowie
źródło: YouTube/Zielone Pogotowie
źródło: YouTube/Zielone Pogotowie źródło: YouTube/Zielone Pogotowie

W niektórych miejscach ślimaki winniczki mogą tak się rozpanoszyć po całym terenie, że uprawa warzyw i roślin ozdobnych staje się trudna, jeśli nie niemożliwa. Te lepkie stworki mogą przekroczyć karmniki dla ptaków i schować się pod krawędziami doniczek i pojemników, powodując garść oślizgłych, zgniecionych ślimaków, gdy zostaną przeniesione – fuj!

Jeśli lubisz odwiedziny ptaków i innych dzikich zwierząt lub masz zwierzęta na zewnątrz, zapewne masz okazję zwalczać te szkodniki w bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób. Przez lata próbowano różnych sztuczek i produktów do zwalczania ślimaków i winniczków. Niektóre działają dobrze, inne nie; niektóre są bezpieczne dla innych stworzeń ogrodowych, a niektóre są śmiertelne dla wszystkich.

Z doświadczenia działkowiczów i ogrodników wynika, że ​​zwalczanie inwazji ślimaków i winniczków jest najskuteczniejsze, gdy stosuje się kombinację taktyk. Przynęta i pułapka ułatwiają usuwanie przerażających kuzynów, a bariery uniemożliwiają im dostęp do twoich roślin. Przyjrzyjmy się najlepszym – i najbezpieczniejszym – sugestiom zwalczania tych szkodników, abyś znów mógł cieszyć się swoim ogrodem!

Nie wszystkie nocne grasy są powodowane przez ślimaki. Prostą wskazówką do ustalenia, kto powoduje szkody, jest charakterystyczny ślad błyszczącego śluzu, który zostawiają – jeśli ślad śluzu jest obecny, wiesz, że winowajcą jest ślimak lub ślimak winniczek.

Aby pozbyć się z ogrodu ślimaków, pozwól na to ptakom, które są naturalnym wrogiem tych śliskich najeźdźców. Możesz je także pozbierać ręcznie lub wykonać bariery, których ślimaki nie lubią. Może to być "ogrodzenie" roślin ścieżką rozdrobnionych łupek z jaj, może też być sól, jednak ta ślimaki zabija pozostawiając Twój ogród usiany ich ciałami.

Możesz też usunąć wszelkie kryjówki ślimaków, czyli na przykład kępy wysokich traw, czy kamienie, pod którymi ślimaki kochają sie skrywać. Pamiętaj też o pułapkach naślimaki, czyli na przykład miska wypełniona rozpuszczonymi drożdżami lub piwem, które te drożdże zawiera.

Jakie masz sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu?

O tym się mówi: Jarosław dostał prezent od mieszkańców jednego z polskich miast. Nikt się nie spodziewał takiej symboliki. Co zaskoczyło prezesa

Zerknij: Dobra wiadomość dla emerytów. W przyszłym roku do ich kieszeni trafi więcej pieniędzy. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy