Jak podaje portal "Super Express" na swoich stronach poświęconych biznesowi, przyszłoroczna waloryzacja świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wyższa niż ta, zaplanowana przez rząd Mateusza Morawieckiego. Wskazują na to dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski oraz planów Rady Polityki Pieniężnej. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?

Wyższa waloryzacja 2022

Choć tradycyjnie waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS następuje w marcu każdego roku, to już teraz instytucje państwa szacują o ile mogą wzrosnąć świadczenia seniorów. Wstępne prognozy przygotowane przez rząd wskazują, że waloryzacja 2022 wyniesie 4 proc. dla wszystkich emerytów i rencistów. Niestety nie będzie stałej podwyżki kwotowej dla osób z najniższymi świadczeniami - podobnie jak miało to miejsce w tym roku.

Pieniądze/ YouTube @Wirtualne Media
Pieniądze/ YouTube @Wirtualne Media
Pieniądze/YouTube @Wirtualne Media

W prognozach przygotowanych przez Radę Polityki Pieniężnej, które przedstawił Narodowy Bank Polski wskazuje się, że przyszłoroczna waloryzacja przekroczy 4 proc. i wyniesie od 4,14 proc. do 4,74 proc. Przy minmalnym świadczeniu oznacza to od około 52 do około 60 zł więcej w skali miesiąca.

Seniorzy, których świadczenie wynosi 2500 zł będzie otrzymywał od 103 do 118 zł więcej co miesiąc. Dla bogatszych seniorów, którzy pobierają emeryturę w wysokości około 7000, 0przyszłoroczna waloryzacja mogłaby przynieść podwyżkę świadczenia od 7290 do 7332 zł.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

To nie jedyny zastrzyk gotówki, na jaki będą mogli liczyć w przyszłym roku emeryci. W kwietniu otrzymają oni trzynastki. Do tego dochodzi obietnica zwolnienia świadczeń z podatku po wprowadzeniu wyższej kwoty wolne o podatku w ramach Polskiego Ładu.

Co sądzicie o walioryzacji świadczeń na prognozowanym poziomie?

To też może cię zainteresować: Donald Tusk opowiedział o trudnych chwilach, jakie spotkały go nad polskim morzem. "Rozpętało się piekło". Kulisy prywatnego życia polityka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Fenomenalna przemiana Agnieszki Więdłochy. Fani porównują ją do zagranicznej aktorki. Co takiego zmieniła w wyglądzie

O tym się mówi: Wiadomo już, kto pojawi się na scenie nowej edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Z tą uczestniczką obsada programu będzie naprawdę gwiazdorska