Marynowane i kiszone ogórki są smaczne i stosunkowo łatwe do przygotowania; ale pewne rzeczy mogą i pójdą źle. Oto kilka typowych problemów i powodów, dla których się pojawiły, więc możesz ich uniknąć w przyszłości.

Jak zrobić naprawdę pyszne pikle

Chociaż słoik może pęknąć z wielu powodów, zwykle dzieje się tak dlatego, że temperatura na zewnątrz słoika była niższa niż w płynie do kąpieli wodnej w środku. Jeśli w garnku masz wrzącą wodę, ale zimny płyn lub mieszankę w słoiku, słoik pęknie w kontakcie z wrzącą wodą.

źródło: YouTube

Temperatura słoika nie została podgrzana przez płyn znajdujący się w środku, a kontakt z wrzącą wodą wybił dno. Innym powodem, dla którego słoik mógłby pęknąć, jest pęknięcie lub ukruszenie szkła, co oznacza, że ​​nie nadaje się już do użytku. Dlatego zawsze bardzo ważne jest, aby przed użyciem dokładnie sprawdzić słoiki pod kątem odprysków i pęknięć. Zazwyczaj miękkie i puste w środku ogórki są wynikiem zbyt długiego gotowania w gorącej kąpieli wodnej lub zbyt gorącej wody.

Przetwarzanie słoików dłużej niż 15 minut na ogórki w słoiku o pojemności kwarty spowoduje ugotowanie ogórków, co sprawi, że będą miękkie. Jeśli minęło kilka miesięcy od puszkowania, to ich miękkość może być również spowodowana wiekiem – użycie ałunu lub świeżych liści winogron w słoiku pomoże zapobiec temu efektowi i będzie trwać dłużej.

źródło: YouTube

Moje pikle są puste. Jeśli odczekasz kilka dni od zebrania lub zakupu do marynowania/puszkowania, twoje ogórki mogą mieć puste miejsca, gdy je ugryziesz. Najlepiej kisić ogórki w ciągu 24 godzin od zebrania z ogrodu.

Zerknij: Andrzej i Agata Dudowie nie byli w stanie się opanować. O tym zdjęciu mówią wszyscy. O czym mowa

Zerknij: Ostre słowa byłego ochroniarza Aleksandra Kwaśniewskiego. Przy okazji zdobył się na bardzo szczere wyznanie. O co chodzi

Nie przegap też i tego, niech Ci nic nie umknie: Marta Kaczyńska zdradziła na jaką dopłatę będą mogli liczyć polscy duchowni. Program rusza już niebawem. Kto jeszcze będzie mógł z niego skorzystać