Jak podaje portal "Goniec", już w poniedziałek 12 lipca rusza program "Mój Elektryk". W jego ramach osoby fizyczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Jak zdradziła w swoim felietonie Marta Kaczyńska, o dopłatę będą mogły ubiegać się również kościoły.

Dopłata do samochodu elektrycznego

W ramach programu "Mój Elektryk" osoby fizyczne będą mogły się ubiegać o dotację na zakup samochodu elektrycznego w wysokości 18 750 zł. Nieco wyższ dopłata trafi do osób posiadających Kartę Dużej Rodziny - w ich przypadku będzie to kwota nawet do 27 tysięcy złotych. Planujący zakup elektrycznego samochodu dostawczego mogą liczyć na wsparcie w kwocie 70 tysięcy zł.

O dopłatę będą mogły się ubiegać nie tylko osoby fizyczne, ale także instytucje, samorządy oraz przedsiębiorcy, a także kościoły - co ujawniła w swoim felietonie opublikowanym "W sieci" Marta Kaczyńska. Do tej pory Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie informowało o takiej możliwości.

Warunkiem przy staraniu się o dofinansowanie w ramach programu "Mój Elektryk" w przypadku osób niefizycznych, będzie złożenie deklaracji o średnim rocznym przebiegu. W przypadku samochodów osobowych wyniesie ono 15 tysięcy kilometrów i 20 tysięcy kilometrów w przypadku samochodów dostawczych.

Na program zostanie przeznaczone łącznie pół miliarda złotych. Dopłata przyznawana będzie na nowe pojazdy zeroemisyjne (samochody, motocykle i motorowery). Jak wskazała w przygotowanym przez siebie feletonie Kaczyńska, będą one musiały wykorzystywać do napędu tylko i wyłącznie "energię elektryczną z akumulatora lub prądu wytworzonego z wodoru przez ogniwa paliwowe".

Program, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałak potrwa do końca września 2025 roku lub wyczerpania puli środków. Planowane są również kolejne edycje, o czym poinformował wiceszef resortu klimatu Ireneusz Zyska.

Co sądzicie o programie i podmiotach uprawnionych do skorzystania z niego?

To też może cię zainteresować: Zmianie uległy zasady kontrolowania abonamentu RTV. Jak będą teraz wyglądały i kto będzie musiał liczyć się z karą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dagmara Kaźmierska świętuje ważny dzień. Z tej okazji pokazała zdjęcie z przeszłości. Mocno się zmieniła

O tym się mówi: Niż genueński nadciąga nad Polskę. IMGW alarmuje by się na to odpowiednio przygotować. Co nas czeka w najbliższym tygodniu