Zbierając do przyszłego użytku ogórki, miłośnicy tego produktu nie zawsze są zadowoleni z ich jakości. Z jakiegoś powodu często stają się miękkie, niewystarczająco chrupiące, puste w słoiku. Przyczyn tego negatywnego wyniku może być kilka i nie jest trudno tego uniknąć, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad przetwarzania.

Jak zapobiegać pustkom w ogórkach

Błędy mogą być popełniane na różnych etapach kiszenia, podczas przechowywania, a nawet wcześniej - w procesie uprawy tej popularnej rośliny ogrodowej. Różne wskazówki, sztuczki, tajemnice i sprawdzone przepisy pomogą zapobiec kulinarnym porażkom i następnym razem uzyskać gęste, pachnące, bardzo smaczne piklowane ogórki.

Przyczyn zmiękczania produktu w słoikach może być kilka. Najczęściej spotykane błędy często trudno zauważyć.

Niezbyt czyste naczynia

Tradycyjnie używane są beczki, które zostały dokładnie umyte i wyparzone wrzątkiem. Ta opcja jest nadal uważana za optymalną. Jednak we współczesnym życiu codziennym częściej stosuje się szkło lub szkło emaliowane.

Należy je bardzo dobrze umyć (najlepiej sodą oczyszczoną) i wysterylizować w piekarniku lub na parze.

Duża pojemność słoika

Ogórki znajdujące się w jego dolnej części stopniowo stają się miękkie pod wpływem zwiększonego nacisku.

Jakość wody do piklowania

Zbyt miękka woda zmniejsza elastyczność warzyw, a bardzo twarda nadaje im metaliczny smak.

Zły wybór ogórków

Żółtawe ogórki nie są odpowiednie do piklowania. Powinny być małe lub średnie, komora nasienna mała, nasiona słabo rozwinięte, miąższ gęsty i elastyczny, a zawartość cukru w ​​nich co najmniej 2% (cukier pomaga w tworzeniu kwasu mlekowego).

To właśnie te specjalne odmiany do marynowania (Nezhinsky, Rodnichok itp.) odpowiadają tym cechom. Odpowiednie są również odmiany uniwersalne, ale nie sałatkowe.

Zwietrzałe Ogórki

Wskazane jest, aby zebrane warzywo nie leżało przed marynowaniem dłużej niż jeden dzień. To znacznie pogarsza jakość i grozi pustką w środku.

Ignorując przyprawy

Nie tylko nadają produktowi aromat i wyjątkowy smak, ale także hamują rozwój szkodliwej mikroflory. To nie przypadek, że dębowe beczki były używane jako pojemniki na marynowanie, a teraz liście dębu często wkłada się do słoików.

Zły stosunek solanki w słoiku

Powstaje w wyniku niezbyt ciasnego pakowania produktu. Nieodpowiednie stężenie soli fizjologicznej. Optymalnie - 6-9%. Gdy sól jest niska, obca mikroflora zamienia solankę w śluz i zmiękcza ogórki.

O tym się mówi: Nowy prowadzący „Mam Talent” został wybrany. Szymon Hołownia skomentował wybór swojego następcy w programie. Co na to Marcin Prokop

Zerknij tutaj: Poważne zmiany w zasadach dziedziczenia. Prawo spadkowe wykluczy z dziedziczenia wiele osób