Jak podaje portal "Interia", na rynku dostępnych jest wiele różnych gatunków roślin, co daje nam niemalże nieograniczone możliwości aranżacji ogrodu. Niestety nie wszystkie rośliny powinny trafić do przydomowego ogródka. Powodów jest wiele, od walorów estetycznych po kwestie związane z naszym bezpieczeństwem zdrowotnym. Jakich roślin należy unikać?

Dominanci

Jest wiele gatunków roślin, które uwielbiają zagarniać przestrzeń i "rozpychać się". Do takich gatunków z całą pewnością zaliczyć można: sumaka octowca, nawłoć, czy kolczurkę klapowaną. Wiele osób decyduje się na sumaka, ze względu na jego walory estetyczne. Niewielkie drzewko szczególnie imponująco wygląda jesienią, kiedy pojawiają się na nim bordowe owocostany.

Niestety sumak potrafi sprawić wiele problemów. Roślina posiada liczne odrosty korzeniowe, których ilość zwiększa się przy kolejnych próbach ich usunięcia. Do tego dochodzi rozmnażanie przez nasiona. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na sumaka octowca warto zadbać o stworzenie barier korzeniowych, które uniemożliwią mu dominacje.

Nawłoć, choć również zachwyca urodą i imponuje właściwościami leczniczymi, to niestety należy do roślin wyjątkowo ekspansywnych. Roślina rozrasta się za pomocą kłączy znajdujących się pod ziemią, a także za pomocą nasion. Aby ograniczyć jej możliwość dominacji koniecznie musimy pamiętać o barierach korzeniowych, a także o przesadzaniu jej co jakiś czas w inne miejsce.

Nawłoć/YouTube @Dzikie pszczoły
Nawłoć/YouTube @Dzikie pszczoły
Nawłoć/YouTube @Dzikie pszczoły

Kolczurka klapowanaj jest jedną z tych roślin, które potrafią zarastać cały ogród, wykorzystując inne rośliny jako podpory do pięcia się w górę. Łatwość rozprzestrzeniania się zawdzięcza przede wszystkim niskim wymaganiom. Szczególnie doskwierać będzie właścicielom ogrodów o dużej wilgotności.

Szkodniki je uwielbiają

Do roślin, które najbardziej kochają szkodniki zaliczają się astry i lilie. Ich smak kochają szczególnie ślimaki nagie. Skuszone ich obecnością ślimaki nie pogardzą także pozostałymi roślinami w naszym ogrodzie.

Bukszpan w ogrodzie może przyciągnąć ćmę bukszpanową, której larwy żywią się liśćmi tej przepięknej rośliny i doprowadzają krzew do całkowitej ruiny.

Trujące rośliny

Kiedy mamy w domu małe dzieci, lepiej unikać sadzenia w ogrodzie roślin trujących. Jedną z nich jest cis pospolity. Wiele osób chętnie sadzi ten krzew w ogrodzie ze względu na jego zimozielone igiełki. Trujące owoce cisa w kształcie czerwonych kuleczek przyciągają dzieci. Ich spożycie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Wawrzynek wilczełyko to niewysoki krzew, osiągający do 1,5 m wysokości. Ma różowe kwiaty o intensywnym zapachu. Zakwita wiosną. Jest nie tylko piękny, ale cechuje go również stosunkowa duża łatwość uprawy. Niestety roślina jest trująca. Szczególnie niebezpieczne są owoce wawrzynka. Zjedzenie kilku z nich kończy się śmiercią.

Wawrzynek wilczełyko/YouTube @ogród na co dzień
Wawrzynek wilczełyko/YouTube @ogród na co dzień
Wawrzynek wilczełyko/YouTube @ogród na co dzień

A jakich roślin wy unikacie w swoich ogrodach?

To też może cię zainteresować: Kolejna już wizja Krzysztofa Jackowskiego przyprawia o gęsią skórkę. Chodzi o nasze bezpieczeństwo

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poprosiłam moją mamę, aby została z naszym 5-letnim synem, bym mogła z mężem jechać na weekend w góry. Jej odpowiedź bardzo mnie zaskoczyła

O tym się mówi: Niepokojące słowa wirusologa. Obawia się sytuacji, w której szczepionki mogą nie pomóc. Z jakiego powodu