Jak podaje portal "Fakt", prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i członek rady medycznej przy premierze ocenił, że jeśli nie uda nam się w odpowiednim czasie powstrzymać epidemii koronawirusa, wówczas możliwe jest pojawienie się wariantów wirusa SARS-CoV-2, których szczepionki nie będą w stanie powstrzymać.

Lekarz ostrzega

Prof. Pyrć był gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia. W trakcie rozmowy stwierdził, że jeśli uda się utrzymać skuteczność szczepionek, wówczas za jakiś czas będziemy mogli wrócić do normalnego życia. Tak, jak to miało miejsce po wynalezieniu szczepionek na inne choroby zakaźne.

Prof. Krzysztof Pyrć/YouTube @YouTube @RMF FM
Prof. Krzysztof Pyrć/YouTube @YouTube @RMF FM
Prof. Krzysztof Pyrć/YouTube @RMF FM

Wirusolog potwierdził, że wirus SARS-CoV-2 stara się dopasować do aktualnego środowiska w jakim występuje i omijać stawiane przez nas "zapory". Świadczą o tym kolejne mutacje wirusa oraz to, że u wielu osób, które są ozdrowieńcami dochodzi do ponownego zakażenia, jak ma to miejsce w Brazylii.

Za przykład mutacji wirusa, które już portrafią przynajmniej częściowo omijać wspomniane zapory znajdują się warianty brazylijski oraz południowoafrykański. Zdaniem prof. Pyrcia, w przypadku, kiedy nie uda nam sie wystarczająco szybko zwalczyć epidemii poprzez akcje szczepień, wówcza mogą pojawić się warianty odporne na przeciwciała wytworzane w wyniku podania szczepionek.

Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @Telewizja Bolesławiec
Szczepienia przeciw Covid-19/YouTube @Telewizja Bolesławiec
Szczepienie przeciw Covid-19/YouTube @Telewizja Bolesławiec

"Kwestią kluczową jest, kiedy te szczepienia się zakończą i kiedy ten problem zostanie na tyle przytłumiony, że to ryzyko spadnie prawie że do zera" - stwierdził prof. Pyrć. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze stłumienie epidemii koronawirusa.

Zdaniem prof. Pyrcia możliwy jest powrót do normalności, czego dowodzą przykłady z historii. Wirusolog przywołał tu grypę hiszpankę, która przed stu laty zabiła od 40 do nawet 100 milionów osób w skali świata. Pandemia trwała wówczas dwa lata, po tym czasie odporność nabyła wystarczająca ilość populacji, co pozwoliło zatrzymać rozwój wirusa. Stała się ona wówczas wirusem sezonowym i pojawiała się do końca lat 50. ubiegłego wieku.

Zaszczepicie się przeciw Covid-19, a może już macie przyjęcie szczepionki za sobą?

To też może cię zainteresować: Adam Niedzielski mówi o dynamicznym wzroście zakażań koronawirusem. Czy oznacza to wprowadzenie nowych obostrzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wieloletni przyjaciel Krzysztofa Krawczyka pożegnał go w poruszający sposób. Andrzej Kosmala nie może pogodzić się ze stratą

O tym się mówi: Meghan Markle nie pojawi się na ostatnim pożegnaniu księcia Filipa. Przyjaciele zdradzili powód jej decyzji