Już 3 lipca w życie wejdzie nowy przepis. Ze sklepów i punktów usługowych zniknie aż dziesięć produktów wykonanych z plastiku. Wszystko ze względu na unijną dyrektywę, która dotyczy również Polski.

Wielkie zmiany w sklepach i punktach usługowych

Od dawna wiadomo, że plastik bardzo źle wpływa na środowisko naturalne. Aż 70 % zanieczyszczeń mórz i oceanów stanowi właśnie to sztuczne tworzywo. Ponadto wiele zwierząt myli plastikowe odpady z jedzeniem i przez to umiera.

Sklep/ YouTube @Aktualności 360
Sklep/ YouTube @Aktualności 360

Rządzący powinni podjąć radykalne środki, dzięki którym ograniczona zostanie produkcja plastiku. Teraz można go zobaczyć niemal w każdym sklepie.

Już 3 lipca z półek zniknie wiele produktów

Unia Europejska chce jednak z tym walczyć, dlatego państwa członkowskie miały dwa lata na wprowadzenie wielkich zmian. Już 3 lipca za sklepów zniknie wiele plastikowych produktów.

Dyrektywa Unii Europejskiej dotyczy konkretnie 10 grup plastikowych produktów – plastikowych słomek, sztućców, kubków, talerzy, patyczków do uszu, patyczków do balonów, styropianowych kubków, czy styropianowych manuboxów.

Polska nie poradziła sobie z unijną dyrektywą

Okazuje się jednak, że polskie władze nie do końca poradziły sobie z wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych. Jak informuje sekretarz stanu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Jacek Ozdoba jest to wina Unii Europejskiej.

Sklep wielkopowierzchniowy/ pexels.com
Sklep wielkopowierzchniowy/ pexels.com
Sklep wielkopowierzchniowy/ pexels.com

Zarówno Polska, jak i wiele innych krajów, za późno otrzymała konkretne wytyczne. Z tego powodu wciąż nie przygotowano regulacji prawnych. Polska i inne kraje wspólnoty nie otrzymają więc kary, jednak mimo to niebawem wszystkie plastikowe produkty jednorazowego użytku będą musiały zniknąć ze sklepów i punktów usługowych.

Mało tego, Unia Europejska pracuje nad kolejnymi dyrektywami. Do 2030 roku już 90 procent produktów jednorazowych ma trafić do recyklingu.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIEPL”: SŁOWA PREZESA PARTII PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WYWOŁAŁY OGROMNE PORUSZENIE! CO TAKIEGO POWIEDZIAŁ JAROSŁAW KACZYŃSKI

PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIEPL” PISAŁ RÓWNIEŻ O: FENOMENALNA PRZEMIANA DOMINIKI GROSICKIEJ. ŻONA SPORTOWCA WYGLĄDA WRĘCZ OLŚNIEWAJĄCO. WSZYSTKO TO ZA SPRAWĄ JEDNEJ MAŁEJ ZMIANY W WYGLĄDZIE

PORTAL “ŻYCIEPL” INFORMOWAŁ TAKŻE O: ZNANA ARTYSTKA NIE KRYJE RADOŚCI Z POWODU NARODZIN DZIECKA! HALINA MLYNKOVA POCHWALIŁA SIĘ MALEŃSTWEM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIEPL”: ZNANY POLSKI WIRUSOLOG TŁUMACZY, CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY WRESZCIE NASTĄPIŁ KONIEC TRWAJĄCEJ EPIDEMII. CZY TO OZNACZA, ŻE ZBLIŻAMY SIĘ DO DAWNEJ NORMALNOŚCI