Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Goniec", już od 1 maja bieżącego roku musimy się spodziewać podwyżek kar za wykroczenia skarbowe. Podwyższone kary dotkną między innymi osoby, które nie złożą w terminie deklaracji podatkowych. Te trzeba złożyć do 30 kwietnia. Lepiej się z tym obowiązkiem nie spóźnić. Zwłoka może nas kosztować nawet 14 tysięcy złotych.

Nowe przepisy

Przepisy dotyczące podwyższenia kar za wykroczenia skarbowe zostały zawarte ustawie o akcyzie. Ustawa została uchwalana przez parlament i podpisana przez prezydenta. Teraz czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Na mocy ustawy osoby, które spóźnią się ze złożeniem deklaracji podatkowej.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Na rozlicznie i złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim Urzędzie Skarbowym mamy czas do 30 kwietnia. Po przekroczeniu tego terminu, instytucja ma prawo do nałożenia na spóźnialskiego karę grzywny. Do tej pory wynosiła ona około 5-6 tys. zł. Od 1 maja musimy się spodziewać sporej podwyżki kar.

W nowej ustawie o akcyzie znalazły się zapisy, że kara za wykroczenia skarbowe może wynieść piętnastokrotność wysokości minimalnej pensji, a więc 14 tys. zł. Na podstawie nowych przepisów Urząd Skarbowy będzie miał możliwość nakładania kar bez konieczności kierowania spraw do sądu.

Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Podwyżka kar wejdzie w życie już 1 maja 2021 roku. Oznacza to, że osoby, które nie wywiążą się z obowiązku złożenia zeznania podatkowego czy zapłacenia podatku dochodowego narażają się na kary na podstawie nowego taryfikatora.

Złożyliście już PIT?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski wzbudził skrajne emocje podczas ostatniej transmisji na żywo. Czy Polacy powinni się bać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Książę Harry nie mógł dodzwonić się do ojca. Postanowił napisać bardzo osobisty list

O tym się mówi w Polsce: Kiedy rząd zdecyduje się na otwarcie gastronomii? Kiedy zacznie się łagodzenie wprowadzonych restrykcji

O tym się mówi na świecie: Królowa Elżbieta zostawiła sentymentalny odręczny list dla księcia Filipa. Wzruszający gest