Został zaledwie tydzień do dużych zmian w wypłatach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaledwie za kilka dni, 1 marca, emeryci i renciści doczekają się waloryzacji – a to oznacza dla nich większe pieniądze.

Ostatecznie waloryzacja wyniesie więcej niż prognozowano, wszyscy otrzymają o 4,24% więcej niż dotychczas. Okazuje się jednak, że są także inne sposoby, by dostawać więcej pieniędzy. O szczegółach pisze portal Fakt.

Pieniądze. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze. Źródło: Youtube Jeden z Wielu

Jak dostawać więcej z ZUS?

Nowe programy sprawiają, że pieniądze z ZUS mogą dostać również rodzice wychowujący dzieci i otrzymujący niewielkie pieniądze czy też emeryci, którzy nie są w stanie samodzielnie żyć. To jeszcze nie wszystko – jeśli nie pracujemy, możemy przejrzeć swoje dokumenty i znaleźć coś, co podwyższy nasze świadczenia.

Dodatkowe świadczenia, które dostaną wszyscy już w kwietniu, to tzw. trzynastki. Nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. W listopadzie przyznane zostaną zaś czternastki, również nie trzeba składać wniosków – osoby uprawnione otrzymają je automatycznie (w pełnej wysokości – ci, którzy dostają emerytury o wysokości do 2400 zł netto, co do reszty – wszystko zależy od decyzji Sejmu, która ma się pojawić na dniach).

Osoby niesamodzielne mogą dostać 500 zł miesięcznie, jeśli ich emerytura od 1 marca będzie nie wyższa niż 1250 zł brutto (później – według zasady „złotówka za złotówkę”).

Kolejnym dodatkowym świadczeniem jest także emerytura dla rodzica co najmniej czworga dzieci, który nie wypracował minimalnej emerytury – dostanie on uzupełnienie do kwoty minimalnej emerytury, tj. 1250 zł brutto od marca.

Od pół roku o dodatkowe pieniądze mogą starać się też działacze opozycji z czasów PRL – jeśli ich świadczenie jest niższe niż 2450 zł (od 1 marca), dostaną uzupełnienie do tej kwoty.

ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS
ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS

Rekompensaty mogą się domagać także osoby, które przepracowały przez co najmniej 15 lat w ciężkich warunkach albo w pracy o szczególnym charakterze, np. górnicy czy hutnicy, którzy stracili prawo do wcześniejszego świadczenia. To może podnieść wysokość ich świadczeń nawet o 1000 zł miesięcznie. Muszą jednak złożyć wniosek.

O przeliczenie emerytur mogą się starać także ci, którzy dorabiają, pobierając świadczenie, i wciąż płacą składki. Przeliczenie może nastąpić po zakończeniu kwartału.

Istnieje także możliwość starania się o doliczenie opieki nad dzieckiem, pracy na roli, przeliczenie kapitału początkowego czy otrzymanie renty rodzinnej lub dodatków do emerytury, m.in. pielęgnacyjnego, dla sierot, kombatanckiego, kompensacyjnego, za tajne nauczanie, do renty inwalidy wojennego.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAN LITYŃSKI WCIĄŻ NIE ZOSTAŁ ODNALEZIONY? POLICJA NIE USTAJE W POSZUKIWANIACH. CO SIĘ STAŁO Z 75-LETNIM DZIAŁACZEM OPOZYCJI PRL

O tym się mówi w Polsce: POLACY POWIEDZIELI „DOŚĆ” I WYSZLI NA ULICE. CENTRUM JEDNEGO Z MIAST KOMPLETNIE ZATŁOCZONE. TAKA SYTUACJA NIE MIAŁA MIEJSCA OD MIESIĘCY

O tym się mówi na świecie: DWANAŚCIE LAT TEMU PRZYSZŁY NA ŚWIAT OŚMIORACZKI. JAK TERAZ WYGLĄDAJĄ? ICH MAMA MA AŻ CZTERNAŚCIORO DZIECI

Z życia gwiazd: JAK CZUJE SIĘ BOGUMIŁA WANDER? LEGENDA TELEWIZJI POLSKIEJ W CORAZ TRUDNIEJSZEJ SYTUACJI. DO KIN TRAFIŁ FILM Z OSTATNIM WYSTĄPIENIEM PREZENTERKI