Trwa burzliwa dyskusja na temat emerytur. W ostatnim czasie głos w sprawie świadczeń zabiera wiele osób, m.in. politycy, zwykli obywatele, a nawet sama prezes ZUS.

Prof. Gertruda Uścińska w ramach debaty „Ubezpieczenia społeczne – czas próby” postanowiła wypowiedzieć się na temat emerytur. Jej zdaniem nadszedł czas, w którym trzeba coś zmienić – nie może być tak, że osoby płacące jedną składkę otrzymają prawo do emerytury w odpowiednim wieku.

ZUS / YouTube:  Topowa Dycha
ZUS / YouTube: Topowa Dycha

Dyskusja o emeryturach

Portal Biznes Info zauważa, że prof. Uścińska ma pomysł na zmianę systemu emerytalnego. Jej zdaniem prawo do emerytury powinno być nadawane po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy lub zebraniu minimalnego kapitału emerytalnego.

Obecnie emerytury niższe od minimalnych ma około 350 tys. osób starszych w Polsce. Zdaniem ekspertów w ciągu kolejnych dziesięciu lat liczba tych emerytów podwoi się.

Minimalna emerytura od marca będzie wynosić 1250 zł brutto, tymczasem aż 350 tys. Polaków nie dostanie nawet takich pieniędzy. Podczas ostatniej debaty z udziałem prof. Uścińskiej i prof. Marcina Kawińskiego z Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH rozmawiano właśnie o temacie tzw. groszowych emerytur.

ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS
ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS

Okazuje się, że osoba pobierająca najniższe świadczenie w styczniu otrzymała… 3 grosze. Tymczasem koszt obsługi konta to 150 zł, a koszt przelewu – 7,50 zł, a w 2022 roku wzrośnie on do 10 zł!

Prof. Uścińska uważa, że trzeba zmienić prawo emerytalne, stosując np. rozwiązanie z innych krajów UE – wprowadzając minimalny staż pracy albo minimalny zebrany kapitał emerytalny.

Zdaniem prof. Kawińskiego trzeba także wprowadzić reformę opodatkowania – tak, by nie dało się pracować inaczej niż legalnie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MĘŻCZYZNA MIAŁ ZOSTAĆ W OSTRY SPOSÓB ZATRZYMANY PRZEZ STRAŻ MIEJSKĄ ZA BRAK MASECZKI. SŁUŻBY WYDAŁY SPECJALNE OŚWIADCZENIE W SPRAWIE SZARPANINY

O tym się mówi w Polsce: JAROSŁAW KACZYŃSKI WYBRAŁ SIĘ W WAŻNE ODWIEDZINY NA WAWEL. PREZESOWI PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI TOWARZYSZYŁO KILKU ZNACZĄCYCH POLITYKÓW. O CO CHODZI

O tym się mówi na świecie: ZAPIECZĘTOWANY KUFER SŁUŻYŁ JAKO STÓŁ NA STRYCHU PRZEZ 30 LAT, PO CZYM ZOSTAŁ OTWARTY. ODKRYTE PO LATACH MOGĄ ZASKOCZYĆ

Z życia gwiazd: JAK MIESZKA IZABELLA KRZAN? NOWA PREZENTERKA „PYTANIA NA ŚNIADANIE” POSTANOWIŁA ZAPREZENTOWAĆ, JAK WYGLĄDA JEJ MIESZKANIE. WNĘTRZA ROBIĄ WRAŻENIE