Nie ma nic dziwnego w tym, że co jakiś czas zdarzy nam się pobrudzić różne powierzchnie, w tym także dywany. Niejednokrotnie zdarzy się, że małe dzieci albo zwierzęta go pobrudzą.

Innym razem po prostu wyleje się napój czy upadnie coś, co poplami powierzchnię. To naturalne, ważne jest jednak, by wiedzieć, w jaki sposób ją wyczyścić.

Z pomocą przychodzi portal Interia, który proponuje stworzenie własnego, domowego preparatu. Sposób jest bardzo prosty, a składniki możesz znaleźć w swojej kuchni. Nie potrzebujesz innych detergentów!

Czyszczenie dywanów. Źródło: Youtube Take Look
Czyszczenie dywanów. Źródło: Youtube Take Look

Jak zrobić skuteczny środek do czyszczenia dywanów?

Wszystko, czego potrzebujesz, to pięć podstawowych składników. Jest to 6 szklanek gorącej wody, 2 łyżki octu spirytusowego, 2 łyżki płatków mydlanych (możesz zrobić je sam, ścierając na tarce szare mydło), ¼ szklanki wody utlenionej oraz 15-20 kropelek olejku eterycznego o zapachu, który lubisz (świetnie sprawdzi się cytrusowy).

Teraz wystarczy wlać wodę do misji, wrzucić do niej płatki mydlane i mieszać do rozpuszczenia. Później dodać wodę utlenioną oraz ocet, a po lekkim ostygnięciu, na końcu, wlać olejek eteryczny.

Tak przygotowanym środkiem możesz wyczyścić każdy dywan. Użyj szczotki do czyszczenia dywanów lub innych akcesoriów. Taki środek wywabi każdą plamę!

Czyszczenie dywanów. Źródło: Youtube Eryk Grzeszkowiak
Czyszczenie dywanów. Źródło: Youtube Eryk Grzeszkowiak

Pamiętaj – nie mocz dywanu zbyt mocno, gdyż może się pofalować. Gdy wyschnie po czyszczeniu, odkurz powierzchnię. To już wszystko!

Ten domowy środek świetnie nada się także do czyszczenia foteli samochodowych, krzeseł, a także obicia kanapy.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MĘŻCZYZNA MIAŁ ZOSTAĆ W OSTRY SPOSÓB ZATRZYMANY PRZEZ STRAŻ MIEJSKĄ ZA BRAK MASECZKI. SŁUŻBY WYDAŁY SPECJALNE OŚWIADCZENIE W SPRAWIE SZARPANINY

O tym się mówi w Polsce: JAROSŁAW KACZYŃSKI WYBRAŁ SIĘ W WAŻNE ODWIEDZINY NA WAWEL. PREZESOWI PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI TOWARZYSZYŁO KILKU ZNACZĄCYCH POLITYKÓW. O CO CHODZI

O tym się mówi na świecie: ZAPIECZĘTOWANY KUFER SŁUŻYŁ JAKO STÓŁ NA STRYCHU PRZEZ 30 LAT, PO CZYM ZOSTAŁ OTWARTY. ODKRYTE PO LATACH MOGĄ ZASKOCZYĆ

Z życia gwiazd: JAK MIESZKA IZABELLA KRZAN? NOWA PREZENTERKA „PYTANIA NA ŚNIADANIE” POSTANOWIŁA ZAPREZENTOWAĆ, JAK WYGLĄDA JEJ MIESZKANIE. WNĘTRZA ROBIĄ WRAŻENIE