Jak doskonale wiemy, obecnie zobowiązani jesteśmy do podziału odpadów na pięć grup i są to:

  • Odpady zmieszane;
  • Bioodpady;
  • Metale i tworzywa sztuczne;
  • Papier;
  • Szkło.

Okazuje się jednak, że już niebawem mogą wejść w życie pewne zmiany, które umożliwią zastosowanie wyjątków w ramach segregacji odpadów dla poszczególnych gmin. Jak jednak zaznaczyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska na ten moment nie jest jeszcze ustalona konkretna liczba gmin, w których zastosowanie zmian będzie możliwe.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby gmina mogła korzystać z odstęp w ramach segregacji odpadów konieczne jest spełnienie jednego z czterech głównych warunków.

Jak informuje portal Super biznes pierwszy z tych warunków stanowi, że brak segregacji niektórych odpadów nie wpłynie na możliwość ich rozdziału i poddania recyklingowi.

Drugi warunek zaproponowany przez ministerstwo wskazuje natomiast, że "selektywne zbieranie nie przynosi wyniku najlepszego dla środowiska, jeśli wziąć pod uwagę całkowity wpływ na środowisko gospodarowania odpowiednimi strumieniami odpadów".

Trzeci punkt zakłada, że gmina może być zwolniona z segregacji odpadów, jeśli taka segregacja nie jest możliwa do wykonania, z zachowaniem dobrych praktyk obowiązujących w zakresie zbierania odpadów.

Będziemy płacić kary?

Ostatni warunek wskazuje, że możliwa jest rezygnacja z selektywnej zbiórki odpadów jeśli pochłania ona ogromne koszty ekonomiczne.

Co więcej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanawia także szerzej wprowadzić odpowiedzialność indywidualną w przypadku braku segregacji odpadów wśród osób zamieszkujących bloki i apartamentowce. Jak zaznacza resort, gminy, które już wprowadziły taki sposób kar odnotowały wyższą jakość segregacji odpadów.

Zakład utylizacji odpadów / YouTube:  Fabryki w Polsce
Zakład utylizacji odpadów / YouTube: Fabryki w Polsce

Jak informował portal "Życie PL": KAMIL STOCH ZAMIEŚCIŁ NIEZWYKŁY WPIS. ZWRÓCIŁ SIĘ DO ANDRZEJA STĘKAŁY. O CO POSZŁO

Przypomnij sobie: NAJGORSZE DOPIERO PRZED NAMI? NIE JEST WYKLUCZONE, ŻE W NAJBLIŻSZYM CZASIE DOTRZE DO NAS TRZECIA FALA PANDEMII

Portal "Życie PL" pisał również: KRZYSZTOF JACKOWSKI KOLEJNY RAZ OSTRZEGA POLAKÓW! WIZJA, KTÓRĄ PRZEDSTAWIŁ OSTATNIO NAPAWA NIEPOKOJEM. CO TAKIEGO ZOBACZYŁ JASNOWIDZ

Pisaliśmy również o: AGNIESZKA SUCHORA ZAMIEŚCIŁA WZRUSZAJĄCY WPIS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. ŻONA KRZYSZTOFA KOWALEWSKIEGO NIE MOŻE POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ