Coroczna waloryzacja emerytur ma miejsce w marcu. Seniorzy oraz renciści mogą liczyć na wyższe świadczenia już od 1 marca każdego roku. Jednak tym razem są pewne kłopoty – czy aby na pewno uda się zdążyć na czas?

Co z waloryzacją emerytur?

Portal Fakt podaje, że obecnie robi się coraz bardziej nerwowo – choć ogłoszono już wskaźnik waloryzacji rent oraz emerytur, 9 milionów Polaków wciąż nie ma pewności, czy dostaną więcej pieniędzy już od 1 marca.

ZUS / YouTube:  Topowa Dycha
ZUS / YouTube: Topowa Dycha

Wszystko powodują opóźnienia w… uchwaleniu ustawy – wciąż nie jest ona gotowa ani uchwalona. W środę projekt ma trafić do Senatu, który może w razie potrzeby zgłosić własne poprawki.

Gotowa ustawa dotycząca waloryzacji rent oraz emerytur trafi do ZUS prawdopodobnie dopiero pod koniec miesiąca. Czy kilka dni wystarczy, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył, ile pieniędzy powinien dostać każdy uprawniony?

Przypomnijmy – Sejm przyjął projekt ustawy już 21 stycznia, ale dopiero 17 lutego zostanie ona poddana pracom w Senacie. Mogą pojawić się poprawki – wszak opozycja już wcześniej domagała się wyższej minimalnej kwoty waloryzacji, tj. 70 zł brutto zamiast proponowanych 50 zł. Wszystko dlatego, że PiS deklarował wspomnianą kwotę jako minimalną w swoim programie wyborczym.

Jeśli Senat wprowadzi poprawkę, ustawa trafi do Sejmu, który zbierze się w tej sprawie za tydzień.

ZUS. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra
ZUS. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra

Jak zauważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, terminy nie są sprzyjające pracownikom ZUS. Jeśli ustawa nie zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta przed 1 marca, nie będzie podstawy prawnej do waloryzacji świadczeń. ZUS co prawda procedurę przygotować musi, ale nie wiadomo, kiedy ustawa zostanie przeprocesowana.

Emeryci i renciści mogą jednak spać spokojnie – środki z budżetu państwa potrzebne na waloryzację są zabezpieczone, więc na pewno się ona odbędzie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: RZECZNIK RZĄDU NIE MA WĄTPLIWOŚCI, CO DO KONIECZNOŚCI PODJĘCIA KOLEJNYCH KROKÓW W SPRAWIE OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ. CO DALEJ PLANUJE RZĄD

O tym się mówi w Polsce: JAK W NAJBLIŻSZYCH DNIACH BĘDZIE KSZTAŁTOWAĆ SIĘ SYTUACJA ZWIĄZANA Z KORONAWIRUSEM? SPECJALISTA ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT WYPOWIEDZI MINISTRA ZDROWIA

O tym się mówi na świecie: W MARCU W POBLIŻU ZIEMI ZNAJDZIE SIĘ OLBRZYMIA ASTEROIDA. NASA ZAKWALIFIKOWAŁA JĄ DO POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH. CZY MAMY SIĘ CZEGO OBAWIAĆ

Z życia gwiazd: ANDRZEJ Z PROGRAMU „SANATORIUM MIŁOŚCI” STRACIŁ SYMPATIĘ WIDZÓW? FANI POPULARNEGO PROGRAMU NIE SZCZĘDZILI MĘŻCZYŹNIE SŁÓW KRYTYKI