Jak podaje portal "Super Express", każdego roku Ziemię mija nawet kilkanaście mniejszych lub większych asteroid. Jak na razie udaje się nam uniknąć katastrofalnych zderzeń, czy tak pozostanie nadal? Już w marcu do naszej planety zbliży się ogromna asteroida, którą NASA zdecydowało się zaklasyfikować do kategorii potencjalnie zagrażających Ziemii.

Potencjalnie niebezpieczna asteroida w pobliżu Ziemi

Sporych rozmiarów asteroida 231937 ma minąć naszą planetę 21 marca 2021 roku o godzinie 11:03 czasu wschodniego. Odległość w jakiej asteroida ma minąć Ziemię, to około 2 mln kilometrów. Jest to odległość około 5 razy większa niż ta, jaka dzieli nas od Księżyca. Asteroida porusza się z prędkością sięgającą 124 tys. km na godzinę.

Asteroida/ YouTube @WP
Asteroida/ YouTube @WP
Asteroida/ YouTube @WP

NASA prowadzi stałą obserwację obiektu i zaklysyfikowała go jako potencjalnie niebezpieczny. Trajektoria lotu asteroidy może ulec w każdej chwili zmienia i zagrozić Ziemii. Wpłynąć mogą na nią oddziaływania grawitacyjne innych planet w układzie słonecznym. Średnica asteroidy 231937 wynosi od 0,8 do 1,7 km, co oznacza, że skutki zderzenia byłyby katastrofalne.

Asteroida mogłaby wyrządzić niewyobrażalne straty. Wystarczy wspomnieć, że najbardziej znany krater w Arizonie, który powstał po uderzeniu 50 metrowej asteroidy ok. 50 tys. lat temu, ma aż 1,3 km średnicy i 170 m głębokości.

Jak podaje portal "Nauka w Polsce", gdyby na Ziemię spadła ogromna asteroida zniszczenie nie dotyczyłoby tylko i wyłącznie miejsca jej upadku. Niebezpieczeństwo stanowiłyby również odłamki skał "wystrzelone" z miejsca uderzenia. Powstałaby również fala uderzeniowa, która rozniosłaby się w promieniu kilkuset kilometrów od miejsca zderzenia. Dr. Łosiak zdradziła, że dla obserwatorów owa fala przyjęłaby postać wiatru, który wybija szyby w oknach i powala drzewa.

Asteroida/ YouTube @WP
Asteroida/ YouTube @WP
Asteroida/ YouTube @WP

Miejmy nadzieję, że asteroida minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. Myślicie, że i w tym przypadku dopisze nam szczęście?

To też może cię zainteresować: Niebezpieczna sytuacja miała miejsce w Warszawie! Śmieci stanowiły poważny problem. Na miejsce wezwano odpowiednie służby

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Marzena Rogalska nie będzie pracować w TVP? Co się stało? Jest oficjalne oświadczenie

O tym się mówi: Już niebawem czekają nas poważne zmiany? Prawdopodobnie ograniczone zostanie prawo do zasiłków chorobowych. O co dokładnie chodzi