Jak podaje portal Super Express, dokładnie dziś weszła w życie nowa lista refundacyjna, która wprowadziła zmiany w cenach dla 219 leków w naszym kraju. Które z leków zostały poddane obniżce?

To dobra wiadomość dla wielu osób!

Jak się okazuje, powody do radości mają pacjenci, którzy borykają się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Leki przeznaczone dla nich mocno staniały. Na przykład lek Salofalk, za który do tej pory należało zapłacić 73,22 zł, obecnie kosztować będzie tylko 3,20 zł. Podobnie lek Pentasa zmienił swoją cenę z 91,89 na 26,18 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że wymienione leki obecnie są tańsze, bowiem ostatnia lista refundacyjna, która została wprowadzona w maju tego roku spowodowała ich podwyżkę!

Co więcej, tańszy będzie także lek przeznaczony dla pacjentów, po przeszczepie szpiku kostnego. Od dziś dopłata do leku Posaconazole Stada będzie wynosić 31, 20 zł, co pozwala zaoszczędzić 6 zł na opakowaniu, w stosunku do poprzedniej ceny.

Są także podwyżki!

Niestety, wraz z nową listą refundacyjna w życie wchodzą nie tylko obniżki, ale i podwyżki cen leków. Na liście znalazło się aż 365 nazw leków, które już od dziś mocno zdrożeją. Wśród nich znajduję się między innymi lek Okteva, który przeznaczony jest dla osób z guzami przewodu pokarmowego. Do wczoraj za lek należało dopłacić 12,70 zł, a już od dziś dopłata ta wyniesie 46,72 zł.

Wśród leków objętych podwyżką znalazła się także szczepionka na grypę (wzrost o 4,86 zł), a także lek Glipizide na cukrzycę oraz Effentora, przeznaczony dla osób z bólami nowotworowymi.