Żółte paznokcie potrafią być naprawdę uciążliwe. Choć to dość powszechny problem, nie zmienia to faktu, że dłonie lub stopy wyglądają dużo gorzej, gdy dojdzie do ich zżółknięcia. Z czego wynika to zjawisko i jak je odwrócić?

Żółte paznokcie – przyczyny powstawania problemu i sposoby na jego rozwiązanie

Jak zauważa Interia, zazwyczaj żółte paznokcie występują u osób, które niewłaściwie je pielęgnują, jednak czasem zdarza się także, że pojawiają się wśród tych, którzy prowadzą niezdrowy styl życia. To jeszcze nie wszystko – niekiedy jest to sygnał, że należy udać się do lekarza.

Zazwyczaj żółte paznokcie występują, gdy używamy słabych jakościowo lakierów lub źle malujemy paznokcie – np. nakładamy ciemne lakiery bezpośrednio na płytkę. Tego typu przebarwienia powstają wskutek przenikania barwników w głąb naszych paznokci. By nie mieć takiego problemu – wystarczy nałożyć bezbarwną odżywkę pod lakier.

Niektórzy skarżą się na żółte paznokcie ze względu na palenie papierosów – nikotyna oraz reszta szkodliwych substancji mają negatywny wpływ na płytkę paznokcia oraz skórę.

Paznokcie fot. Youtube
Paznokcie fot. Youtube

Żółknięcie paznokci może następować także wskutek grzybicy. Później może dojść do zmiany kształtu, rozwarstwiania płytki, a w ekstremalnych przypadkach – nawet do jej odpadnięcia. By temu zapobiec, należy wdrożyć leczenie po wizycie u dermatologa. Należy pamiętać, że grzybica lubi wracać, jednak nie należy się poddawać.

Żółte paznokcie mogą sygnalizować także inne, poważniejsze choroby – np. łuszczycę czy żółtaczkę (wirusowe zapalenie wątroby typu A).

O ile paznokcie nie zżółkły wskutek chorób, jesteśmy w stanie temu zaradzić w domowych warunkach. Wystarczy mieć pod ręką produkty o silnych właściwościach wybielających, np. kwasek cytrynowy albo cytrynę.

Nie ma nic prostszego – przekroić cytrynę na pół i włożyć palce do owocu na kilka minut. Można także skorzystać z pasty z kwasku cytrynowego i wody, którą trzeba wcierać w paznokcie. Jeszcze inną metodą jest moczenie paznokci w ciepłym mleku.

Każdą z wymienionych metod należy powtarzać przez kilka dni.

Jak informował portal "Życie": PRZYBRANA CÓRKA KRZYSZTOFA KRAWCZYKA POSTANOWIŁA PRZERWAĆ MILCZENIE. ZDRADZIŁA PRAWDĘ O RELACJACH ŁĄCZĄCYCH GO Z ARTYSTĄ I JEGO ŻONĄ EWĄ KRAWCZYK

Przypomnij sobie: WOJCIECH GLANC ZDRADZIŁ, CO NAS CZEKA W NAJBLIŻSZYCH MIESIĄCACH. BARDZO NIEPOKOJĄCE. "TO CHWILOWE ROZLUŹNIENIE JEST ZAPOWIEDZIĄ CZEGOŚ POTWORNEGO"

Portal "Życie" pisał również: MARTA MANOWSKA NIE KRYJE SWOJEGO SZCZĘŚCIA. WRESZCIE DOCZEKAŁA SIĘ ŚLUBU. KIM JEST PARA MŁODA? WZRUSZAJĄCE ZDJĘCIA Z CEREMONII

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: INTERNETOWE PRZEKOMARZANIA KORONIEWSKIEJ I DOWBORA. PODZIELILI SIĘ WYJĄTKOWYM, ARCHIWALNYM ZDJĘCIEM. FANI NIE SĄ ŁASKAWI DLA DZIENNIKARZA