Moi rodzice zostali. Odwiedzam ich od czasu do czasu. Pewnego dnia musiałam zabrać męża do rodziców. Bardzo podobało mu się w wiosce, a jego mama powiedziała mu, jak tam jest ładnie. Więc chce tam zamieszkać.

Kiedy miałam dziesięć lat, moi rodzice chcieli wrócić na wieś. Wyjechali do miasta na studia i nie podobał im się zgiełk, więc postanowili wrócić do swoich korzeni. Moja babcia ze strony taty odeszła, ale dom i gospodarstwo pozostały.

Tam się przeprowadzili. Na początku wszystkie udogodnienia były na zewnątrz, kąpaliśmy się w łaźni. Później moim rodzicom udało się odbudować dom i teraz wszystko jest jak u cywilizowanych ludzi. Zachowali tylko łaźnię.

Musiałam nauczyć się umiejętności dojenia krów, zasad przygotowywania paszy dla bydła, sprzątania stajni.

A wszystko to trzeba było robić od samego rana, przed szkołą. Wcześniej bywałam na wsi, ale nie byłam obciążona pracą. Teraz musiałam robić, co mogłam.

Dla dziecka, które dorastało w mieście, takie warunki były prawdziwym wyzwaniem. Po podstawówce poszłam do liceum w mieście, a następnie na uniwersytet, gdzie poznałam mojego przyszłego męża.

To człowiek z miasta, przyzwyczajony do wygód. Nie miał nawet działki, a o wszystkich osobliwościach życia na wsi wie tylko z filmów.

Przedstawiłam go rodzicom dopiero w przeddzień ślubu. Znajomość miała miejsce na moim terytorium, w mieście.

Na początku wszystko było w porządku. Żyliśmy sobie spokojnie w mieście, rodzice nas nie zaczepiali. A potem, następnej wiosny, moja mama zaczęła do nas dzwonić, żebyśmy przyjechali i pomogli w ogrodzie warzywnym.

Porozmawiałam z mężem i zgodził się. To był największy błąd. Powitano nas gościnnie zastawionym stołem z domowym jedzeniem.

Mężowi tak bardzo smakował domowy nabiał i mięso, które tak bardzo różniły się od tych sklepowych, a także sauna z miotłą, że długo był pod wrażeniem.

Wszystko mu się podobało, chętnie się wszystkim zajmował, chciał się więcej uczyć. Oczywiście moi rodzice byli zadowoleni z takiego wigoru zięcia. Wszyscy byli z siebie zadowoleni.

Już w domu, chodząc trochę zamyślony, mój mąż dał do zrozumienia, że trzeba przenieść się na wieś. Tam jest prawdziwe życie, a w mieście jakaś próżność. Oddychamy tylko spalinami.

Próbowałam mu przekazać, że na wsi trzeba pracować fizycznie, codziennie od rana do wieczora. Wszystko nie dzieje się na chybcika. Nie ma zwykłej pracy, wszyscy zajmują się rolnictwem. Ale on twierdził z płonącymi oczami, że jest gotowy na wszystko.

Potem dowiedziałam się, że moja mama też go zmyliła. Zadzwonił do niej, żeby sprawdzić, ile pieniędzy będzie go kosztowało założenie własnego gospodarstwa domowego. Kiedy usłyszała o jego planach, obiecała dużą pomoc. Mąż podekscytował się jeszcze bardziej.

Rozmawiałam z mamą, prosząc, by nie nastawiała go na wiejską falę. A ona tylko się śmiała, mówiąc, że moje przeznaczenie samo mnie znalazło. Moje miejsce jest na wsi.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie. Mąż pogrąży się we wszystkich problemach i szybko zmieni zdanie. Potem wracaj do miasta i zaczynaj wszystko od nowa. Ale nie jesteśmy już tacy młodzi, żeby się tułać, próbując się odnaleźć.

Czas pomyśleć o dzieciach. Może powinnam wysłać męża na jakiś czas do rodziców, niech spróbuje, jak to jest mieszkać na wsi. Zobaczymy, jak długo wytrzyma.