W naszym kraju zbieranie grzybów to dozwolone państwem bezpłatne korzystne spędzanie czasu. Trochę inna sytuacja panuje w innych krajach, nawet sąsiednie Niemcy, gdzie istnieje limit na ilość grzybów. Większe grzybobrania straż leśna kojarzy z wykorzystywaniem owoców przyrody w sprawach biznesowych, a to bez zezwolenia surowymi karami liczonymi nawet w tysiącach euro.
Groźne zasady w sprawie grzybobrania odnotowano też we Włoszech. Dostać karę można za zbiór grzybów nocą, również za przekroczenie dozwolonej ilości zbioru, i nawet za to, że koszyk nie ma przewiewu. Żeby mieć szanse zbierać grzyby, należy kupić wyjątkowe zezwolenie, cena którego blisko 30 euro każdego roku.
W naszym kraju na szczęście nie ma takich przepisów, jednak w trakcie grzybobrania warto nie zapomnieć o zachowaniu niektórych zasad, za przekroczenie których kary wynoszą do 500 złotych.
Szczególnie o mandatach
Grzybów nie można zbierać na terenach, gdzie jest zabroniony wstęp. Zakaz obejmuje lasy stanowiące: uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, czy obszary zagrożone erozją. Grzybobraniem nie wolno się zajmować na terenach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Ostrożnie warto się odnieść do zakazu na wstępie do terenów wojskowych.
Istnieje szansa okresowego zakazu wejścia na teren lasu należącego Skarbu Państwa, jeżeli: pojawiła się strata lub wielkie zniszczenie drzewostanów albo rozpad runa leśnego, pojawiło się wielkie niebezpieczeństwo pożarowe,
przechodzą działania gospodarcze w sprawie hodowli, bezpieczeństwa lasu lub pozyskaniem drewna.
Warto również zwrócić uwagę, że posiadacz lasu, który nie należy Skarbu Państwa może zakazać wejścia, określając ten teren tablicą lub znakiem z pewnym napisem.
Kara może dotyczyć też osób, które na terenie lasu rozgarniają ściółkę i zabijają grzyby lub grzybnię.
Grzywnę można dostać również za zostawienie śmieci w lesie, rujnacje lęgowisk lub gniazd ptasich, nor i mrowisk, walka lub zabójstwo dzikiego zwierzęcia nie dotyczących czynności z powodu polowania lub bezpieczeństwa lasów, a również za zwolnienie psa.
Wyjeżdżając do lasu warto auto pozostawić w przestrzeni oznaczonej jako parking lub miejsce postojowe. Samochód nie wolno zostawić przed szlabanami i na poboczach dróg.
Jak informował portal "Życie PL": Sytuacja epidemiologiczna w Polsce nabrała rozpędu, cały kraj żółtą strefą. Immunolog przedstawił główne ognisko zakażeń