Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał przed kolejną falą pandemii koronawirusa, która niebawem może stać się faktem. Szef resortu zapowiedział, że obecnie obserwujemy trend wzrostowy, który nie pojawiał się przez ostatnie miesiące. Okazuje się więc, że sytuacja nie jest najlepsza.

Czy uda nam się zahamować wzrost zakażeń?

Jak informuje portal Interia, prognozowaniem przebiegu pandemii w naszym kraju zajmuje się Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, któremu przewodzi dr. Franciszek Rakowski z Zespołu Modelu Epidemiologicznego.

Ekspert zaznaczył, że na ten moment faktycznie obserwowana jest minimalna tendencja wzrostowa, jednak jej powodem jest przede wszystkim luzowanie obostrzeń.

Jak dalej będzie przebiegać pandemia?

- Epidemia będzie się utrzymywała poniżej 10 tys. stwierdzonych przypadków dziennie. A jeśli zakażeń będzie więcej, to myślę, że rząd zapewne będzie rozważał nowe obostrzenia lub wycofa poluzowania. Widać bowiem wyraźnie, że kiedy przekroczymy 10 tys. przypadków dziennie, służba zdrowia zaczyna kuleć i generuje naddatkową liczbę zgonów – zaznaczył dr Rakowski.

Jak zaznaczył specjalista, na ten moment model rozprzestrzeniania się koronawirusa nie zawiera jeszcze danych o brytyjskiej mutacji i zostanie to uzupełnione za około dwa, do trzech tygodni. Wiadomo jednak, że obecnie w populacji naszego kraju wykryte zostało około 5-6% zakażeń spowodowanych przez mutację brytyjską.

Jak informował portal "Życie PL": KAMIL STOCH ZAMIEŚCIŁ NIEZWYKŁY WPIS. ZWRÓCIŁ SIĘ DO ANDRZEJA STĘKAŁY. O CO POSZŁO

Przypomnij sobie: KRZYSZTOF JACKOWSKI KOLEJNY RAZ OSTRZEGA POLAKÓW! WIZJA, KTÓRĄ PRZEDSTAWIŁ OSTATNIO NAPAWA NIEPOKOJEM. CO TAKIEGO ZOBACZYŁ JASNOWIDZ

Portal "Życie PL" pisał również: ZNANY NAM OBECNIE SPOSÓB SEGREGACJI ŚMIECI ODEJDZIE DO HISTORII? JUŻ WKRÓTCE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY SORTOWANIA ODPADÓW

Pisaliśmy również o: AGNIESZKA SUCHORA ZAMIEŚCIŁA WZRUSZAJĄCY WPIS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. ŻONA KRZYSZTOFA KOWALEWSKIEGO NIE MOŻE POGODZIĆ SIĘ ZE STRATĄ