Seniorzy w naszym kraju jak co roku zdani są "na łaskę" waloryzacji rent i emerytur. To jest sposób, by osoby starsi mogli polepszyć stan swojej kieszeni. Jasne, teraźniejsze władze się chwalą, że realizowali wsparcie dla seniorów jako trzynaste emerytury, za niedługo wejdą w życie czternastki, funkcjonuje również pomoc dla niesamodzielnych osób starszych oraz startowały aktualne świadczenia dla opozycjonistów i represjonowanych podczas PRL. Na ile wyrosły wydatki seniorów i świadczenia emerytalne od 5 lat?
Kiedy PiS weszło do rządzenia w 2015 roku, w naszym kraju było około 5 milionów emerytów, z których blisko połowa wybrała partię Jarosława Kaczyńskiego. W tym czasie średnie świadczenie w naszym kraju osiągało 2050 złotych brutto. Nie istniało również wsparć w roli trzynastek dla emerytów czy dodatku 500 plus dla seniorów. Przeciętny polski senior, zgodnie z danymi GUS, wydawał w tym czasie na miesiąc blisko 1220 złotych na życie. 321 złotych z tego osoby starsi wydawali na produkty spożywcze, powyżej 23 procent (285 złotych) na koszty mieszkaniowe, a 100 złotych co miesiąc na własne zdrowie (leki, wizyty w szpitalu). Na resztę seniorzy każdego miesiąca dostawali 514 złotych.

W dniu dzisiejszym następuje rok od następnych wygranych przez PiS wyborów, a na finał wakacji prezydentem po raz drugi został wybrany kandydat tej partii, Andrzej Duda. Jak żyje się seniorom teraz? Przeciętne świadczenie zwiększyło się oficjalnie o 400 złotych i osiąga niecałe 2500 złotych brutto. W tym czasie ceny oszalały i przekraczają podwyżki świadczeń emerytalnych.

pixabay.com


Obecnie 321 złotych, które senior dostawał na produkty spożywcze w 2015 to będzie już 385 złotych (ze względu na oficjalne informacje o zwiększenie cen wg GUS). Za mieszkanie zamiast 285 to 326 złotych. Opłacanie zdrowia przeciętnego seniora to nie 100, a 112 złotych. Został się koszt, który osoby starsi przeznaczają na życie to 571 złotych. W średnim znaczeniu senior wydaje o 174 złote każdego miesiąca więcej niż w 2015 roku. To powoduje, że rzeczywista średnia emerytura nie zwiększyła się o 400 złotych, a jedynie o 226 złotych w trakcie 5 lat.

Na żal, przy szalejących cenach, a również widmie kryzysu gospodarczego w skutku trwającej pandemią koronawirusu przyszłość seniorów nie będzie przypominać ładnej, złotej polskiej jesieni. Nawet przy wsparciu trzynastych emerytur czy 500 plus osoby starsi zmuszeni zgodzić się z niepocieszającym czasem w ich budżecie.

Jak informował portal "Życie": Dlaczego Agata Duda i Kinga Duda wciąż milczą na temat Strajku Kobiet? Powody wyjawiła osoba z bliskiego otoczenia prezydenta, to zdumiewające