Robert Downey Sr, słynny filmowiec i ojciec aktora Roberta Downeya Jr, zmarł w wieku 85 lat. Żona Downeya powiedziała "Daily News", że zmarł w środę rano 7 lipca we śnie w swoim domu w Nowym Jorku.

Zmagał się z ciężką chorobą

Cierpiał na chorobę Parkinsona od ponad pięciu lat. Downey jest najbardziej znany ze swoich działań przeciwko establishmentowi w filmach takich jak Putney Swope z 1969 roku, satyra na przemysł reklamowy, czy western Greaser's Palace z 1972 roku.

Zagrał także w filmach takich jak Boogie Nights i Magnolia. Robert Downey Jr oddał hołd swojemu ojcu w poście na Instagramie w środę, pisząc: „Ubiegłej nocy tata odszedł spokojnie we śnie po latach znoszenia spustoszeń spowodowanych chorobą Parkinsona… Był prawdziwym niezależnym filmowcem i przez cały czas pozostawał niezwykle optymistyczny. Według obliczeń mojej macochy byli szczęśliwym małżeństwem przez nieco ponad 2000 lat”.

Aktor podzielił się również słowami wsparcia dla swojej macochy Rosemary Rogers-Downey, mówiąc jej: „Jesteś świętą, a nasze myśli i modlitwy są z tobą”. Urodzony w czerwcu 1936 w Nowym Jorku jako model i kierownik restauracji i hotelu, Downey zajął się filmem po odbyciu służby w armii amerykańskiej. „Wolę to robić niż pracować”, powiedział "The Village Voice" w 2016 roku o swojej karierze filmowej.

„Wyszedłem z wojska i przez jakiś czas zostałem z moją siostrą w Village. Powiedziała do mnie: „Kilka przecznic za rogiem jest coś, co nazywa się Opera za trzy grosze. Może Ci się spodobać. To da ci coś do roboty. Podszedłem i wow. Ktoś mógłby to zrobić? W latach 60. zaczął zdobywać dorobek aktorski i reżyserski. Putney Swope był przełomem, mimo że zaczynał – jak Downey powiedział The Village Voice – jako „film, którego nikt nie chciał”.

Czy kojarzycie Roberta Downeya seniora?

O tym się mówi: 74 letni miliarder już wkrótce zostanie ojcem? Ma dziewczynę o 50 lat młodszą

Zerknij: Wiadomo czym zajmuje się teraz Krzysztof Krawczyk Junior. W sieci pojawiło się wiele mówiące nagranie. Internauci nie kryją, co o tym sądzą