Nie da się ukryć, że czas biegnie nieubłaganie i już za dwa tygodnie miliony Polaków zgromadza się przy grobach swoich bliskich i przyjaciół. Wszystkich Świętych i Zaduszki już za pasem, a to oznacza, że czas poważnie pomyśleć o wybraniu się na cmentarz i uporządkowaniu nagrobków. Większy ruch w okolicach nekropolii widać już teraz.

Prace przy grobach i miejscach pochówku wymagają nie tylko dużo siły, ale i odpowiedniej wiedzy, aby nie zniszczyć wartych nierzadko dziesiątki tysięcy złotych granitowych czy marmurowych powierzchni. Nawet niewielkie błędy czy niedopatrzenia mogą nas kosztować trwałe uszkodzenia i zniszczenie pomnika.

Jak sprzątać nagrobki, aby nie doprowadzić do uszkodzeń? Garść rad przed 1 Listopada!

Jak informuje serwis Interia, nagrobki najlepiej czyścić jest regularnie, nie tylko raz w roku przed Wszystkimi Świętymi. Często nie jest to jednak możliwe ze względu choćby na miejsce zamieszkania, oddalone o wiele kilometrów od nekropolii, na której są pochowani nasi bliscy. Jak zatem sprzątać nagrobki skutecznie, a przy tym bez szkody dla ich kondycji.

Przede wszystkim, na cmentarz trzeba zabrać ze sobą worki na śmieci – usunięcie uschniętych kwiatów, brudnych i odbarwionych stroików i wypalonych zniczy to pierwsza czynność, jakiej się podejmujemy.

Warto zabrać ze sobą rękawice ogrodowe lub grubsze jednorazowe. W ten sposób ochronimy dłonie przed wilgocią, co szczególnie ważne przy niskich temperaturach. Zmiotka i szufelka to podstawa na cmentarzu – w ten sposób usuniemy wierzchnią warstwę kurzu, brudu, a także opadłe liście czy gałązki.

W przypadku zaschniętego na pomniku wosku lepiej nie używać noża czy ostrych przedmiotów, gdyż grozi to rysami na powierzchni. Lepiej używać drewnianej szpatułki. Chwasty usuniemy za pomocą małego noża i grabek. Warto zabrać ze sobą płyn do mycia naczyń, miękką gąbkę i ścierki z mikrofibry, a także wiaderko. Można zabrać ze sobą ciepłą wodę w dużym termosie lub butelkach – znacznie ułatwi ona sprzątanie.

Jak czyścić granitowe pomniki, obecnie najpopularniejsze na cmentarzach? Mimo tego, że granit jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów to niewłaściwe, zbyt agresywne czyszczenie i to z dodatkiem nieprzeznaczonych do tego surowca detergentów może doprowadzić do jego zniszczenia.

Warto pamiętać, aby środek czyszczący nie był wylewany bezpośrednio na płytę nagrobka, a najlepiej rozcieńczany w wodzie, a w przypadku silniejszych zabrudzeń nakładany na szmatkę lub gąbkę. Są oczywiście na rynku specjalne środki myjące i warto z nich korzystać.

Jeśli jednak takowego nie posiadamy to najbezpieczniejszy będzie płyn do mycia naczyń z kilkoma kroplami octu dla wzmocnienia działania lub szare mydło. Pomniki z marmuru traktujemy jeszcze delikatniej niż granitowe – lepiej używać miękkich gąbek i delikatnych tkanin. W przypadku marmuru nie wolno stosować substancji zawierających kwas.

Wiele nagrobków na polskich cmentarzach jest wykonanych z lastryko, które niegdyś królowało wśród kamieniarzy. Niestety, lastryko jest materiałem mocno porowatym, przez co często stanowi świetne miejsce do rozwoju grzybów, pleśni i mchu.

Jak temu przeciwdziałać? Szczęśliwie, w przypadku lastryko można pozwolić sobie na bardziej dogłębne czyszczenie, więc szczotka z twardszym włosiem będzie skuteczna. Wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń. Na trudniejsze do usunięcia zabrudzenia warto użyć pasty z wody i sody oczyszczonej.

W przeciwieństwie do granitu lastryko można polerować i by zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi można je napastować lub zabezpieczyć olejem.

Cmentarz/Youtube @Onet News
Cmentarz/Youtube @Onet News

Jak informował portal "Życie Polska": AGUSTIN EGURROLA POWIEDZIAŁ WPROST O SWOIM SŁYNNYM PRZEJŚCIU DO TVP. GWIAZDOR OPOWIEDZIAŁ O TYM, CZY ŻAŁUJE SWOJEJ DECYZJI. MIAŁ WAŻNE POWODY DO TEGO

Przypomnij sobie: ZASKAKUJĄCE WYZNANIE MICHAŁA WIŚNIEWSKIEGO. PIOSENKARZ WYCHWALA SWOJĄ CZWARTĄ ŻONĘ. JEGO SŁOWA O DOMINICE TAJNER ZADZIWIAJĄ. POLA DUŻO JEJ ZAWDZIĘCZA

Portal "Życie Polska" pisał również: INTERNAUCI NIE MAJĄ LITOŚCI DLA PARTII RZĄDZĄCEJ. PRAWU I SPRAWIEDLIWOŚCI MOCNO SIĘ OBERWAŁO. MOWA O DAWNYCH OBIETNICACH. W SIECI SPOT PIS SPRZED LAT

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: „THE VOICE OF POLAND”: OSTRA KŁÓTNIA TRENERÓW O UCZESTNICZKĘ TALENT SHOW. ZDANIEM WIELU DZIEWCZYNA JEST CZARNYM KONIEM EDYCJI. WIADOMO, KOGO WYBRAŁA