Jak przypomina portal "Onet", większość z nas znajduje zastosowanie dla łupin z cebuli tylko w okresie poprzedzającym Wielkanoc, kiedy farbujemy nimi jajka. W pozostałym okresie roku zdecydowana większość z nas wyrzuca obierki z cebuli, a to duży błąd. Do czego można je wykorzystać?

Wartościowe łupiny z cebuli

Największą wartość mają zewnętrzne, brązowe łupiny cebuli. Z badań naukowców wynika, że zawierają one związki fenylowe (wykazują działanie antynowotworowe i wspomagają leczenie choroby wieńcowej, siarkę (działającą przeciwzapalnie, antybakteryjne i detoksykacyjne), fruktanów (korzystnie wpływających na florę bakteryjną) oraz błonnika.

Dzięki swoim właściwościom łupiny z cebuli skutecznie pomagają w walce z zatruciami pokarmowymi i pozwalają uniknąć odwodnienia, do którego doprowadzić może biegunka. Pozwala również dostarczyć organizmowi niezbędnych mikroelementów. Można je także wykorzystywać do leczenia zmian trądzikowych oraz stanów zapalnych.

Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik
Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik
Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik

Wywar z łupin cebuli

Tkwiące w łupinach cebuli właściwości prozdrowotne najlepiej wykorzystać przygotowując z nich odwar. Wystarczy łupiny z dwóch cebul zalać litrem letniej wody. Całość stawiamy na małym ogniu i gotujemy do momentu wrzenia.

Płyn odstawiamy na około 15 minut i po upływie tego czasu odcedzamy. Taki odwar możemy pić w momencie wystąpienia u nas wspomnianych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaleca się wypicie połowy szklanki od trzech do czterech razy na dobę. W przypadku walki z trądzikiem należy przygotowany wywar wcierać w zmiany skórne.

Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik
Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik
Wywar z cebuli/YouTube @Mój ogrodnik

A wy, jakie znacie nietypowe zastosowania łupin z cebuli?

To też może cię zainteresować: Ważne sposoby dla kochających truskawki! Lepiej wiedzieć, jak myć, szypułkować i zachować świeżość owoców na dłużej. Czerwiec to czas na truskawki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Artur Orzech wkrótce wróci do pracy? Dziennikarz poinformował w sieci o nowościach w życiu zawodowym. Już wkrótce poprowadzi audycję w znanym radiu

O tym się mówi: Krzysztof Jackowski przestrzega. Kończy się czas spokoju. Na co należy się przygotować w najbliższym czasie