Pleśń rozwija się w wilgotnych warunkach. Oznacza to, że zapach stęchlizny można znaleźć równie łatwo na wilgotnych ubraniach, jak na dywanach i meblach tapicerowanych.

Specjaliści radzą, czego użyć do skutecznej walki z pleśnią

Wybielacz to najskuteczniejszy sposób na usunięcie pleśni z odzieży wykonanej z białej bawełny. Nałóż na plamę roztwór składający się z jednej części wybielacza na trzy części wody i pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie wypierz ubranie jak zwykle.

Jeśli danej tkaniny nie można wybielić, spróbuj usunąć pleśń sokiem z cytryny lub białym octem. Namocz wacik w soku z cytryny lub occie i połóż go na plamie. Pozwól mu moczyć plamę pleśni przez kilka minut. Zdejmij wacik i posyp obszar solą, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie kwasu.

Jeśli to możliwe, umieść tkaninę w słonecznym miejscu do wyschnięcia. Promienie słoneczne również wybielają plamy. Powtórz w razie potrzeby, a następnie wypierz jak zwykle. Jeśli próbowałeś usunąć pleśń z tkaniny, ale plama pleśni utrzymuje się, zanieś ubranie do profesjonalnej pralni chemicznej. To uchroni ciuch przed zniszczeniem dalszymi samodzielnymi próbami wywabienia uporczywej plamy z pleśni.

Pamiętaj także, aby zadbać o higienę swojej pralki. Czyść ją regularnie, utrzymuj higienę szufladek, filtra, fartucha i samego bębna. Po każdym praniu umyj fartuch z ewentualnych resztek detergentu i drobinek po praniu, a następnie wytrzyj do sucha. Pozostaw ją otwartą, aby wolgoć odparowała z jej wnętrza.

Jak usunąć pleśń z fug i ścian?

Aby skutecznie usunąć pleśń ze ścian i fug, spróbuj roztworu składającego się z jednej części wybielacza z trzema częściami wody. Zwilż (nie moczyć) gąbkę roztworem i nałóż ją na pokryte plamami pleśni miejsca. Pamiętaj, aby stosować środki ochrony osobistej, takie jak okulary, rękawiczki, a nawet maskę na twarz.

źródło: YouTube

Gdy pleśń zniknie, osusz obszar starym ręcznikiem. Sama forma nie jest tak trudna do czyszczenia, ale może się zabrudzić, jeśli nie wyciśniesz nadmiaru wody z gąbki.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Bulwersujące doniesienia pacjentów polskich szpitali. Władze placówek rozkładają ręce

Zerknij: Jeśli kończyny zaczynają tak wyglądać, trzeba pilnie iść do lekarza. To bardzo ważne. O co chodzi