23-letnia obywatelka Stanów Zjednoczonych, opublikowała na Twitterze zdjęcie dłoni swojej mamy Monic. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dwa jej palce były zupełnie białe. Post szybko stał się popularny, a internauci zaczęli wrzucać w komentarzach zdjęcia swoich dłoni z takim samym objawem.

Choroba Raynauda - "jakby zupełnie martwe, ona nawet

ich nie czuje"

23-letnia córka kobiety dotkniętej tą rzadką chorobą pisze na Twitterze - ilekroć na dworze jest zimno, a moja mama nie nosi rękawiczek, robią to jej palce, czy to nie jest najdziwaczniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałaś, jakby zupełnie martwe, ona nawet ich nie czuje...

Syndrom Raynauda to stan, w którym przepływ krwi do palców rąk i nóg, uszu lub nosa jest ograniczony lub przerwany. Dzieje się tak, gdy naczynia krwionośne w dłoniach lub stopach zwężają się.

Epizody zwężenia nazywane są skurczami naczyń. Zjawisko Raynauda może towarzyszyć podstawowym schorzeniom. Skurcze naczyń wywołane przez inne stany, takie jak zapalenie stawów, odmrożenia lub choroba autoimmunologiczna, nazywane są wtórnym zespołem Raynauda.

Zjawisko Raynauda może również wystąpić samodzielnie. Mówi się, że ludzie, którzy doświadczają Raynauda, ​​ale są zdrowi, mają pierwotnego Raynauda. Niskie temperatury i stres emocjonalny mogą wywoływać epizody zjawiska Raynauda.

Najczęstszym objawem zjawiska Raynauda jest zbielenie palców rąk, nóg, uszu lub nosa. Kiedy naczynia krwionośne przenoszące krew do kończyn zostają zablokowane, dotknięte obszary stają się czysto białe i odczuwają chłód. Tracisz czucie w dotkniętych obszarach. Twoja skóra może również przybrać niebieski odcień.

Osoby z pierwotnym zespołem Raynauda zwykle odczuwają spadek temperatury ciała w dotkniętym obszarze, ale niewielki ból. Ci, którzy mają wtórne Raynauda, ​​często doświadczają silnego bólu, drętwienia i mrowienia w palcach rąk i nóg. Epizody mogą trwać kilka minut lub nawet kilka godzin.

Co o tym sądzicie? Znacie podobne przypadki?

O tym się mówi: 92-letni powstaniec warszawski chciał pomóc potrzebującemu. Stracił wieloletnie oszczędności

Zerknij: Julia Wróblewska z "M jak Miłość" przechodzi poważne problemy zdrowotne. Dlaczego trafiła do szpitala