Jak podaje portal "Parenting", mrówki są niezwykle pożytecznymi owadami, jednak ich obecność w naszych domach i budowanie mrowisk w rabatach, potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jak pozbyć się mrówek bez konieczności sięgania po silne środki chemiczne.

Zioła nieocenioną pomocą w odstraszaniu mrówek

Aby pozbyć się z domu i ogrodu mrówek możemy sięgnąć po zioła. Mrówki odstraszą zasadzone w ziemi i doniczkach mięta pieprzowa, mięta polej, wrotycz pospolita, bazylia oraz szałwia. Będą one stanowiły dla mrówek barierę nie do przejścia.

Bazylia/Pixabay
Bazylia/Pixabay
Bazylia/Pixabay

Jeśli mrówki upodobały sobie nasz dom, warto skorzystać z liści wyżej wymienionych ziół, a także z cynamonu, pieprzu cayenne i goździków. Warto jednak zachować ostrożność, jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Wymienione zioła mogą wywołać u nich reakcje alergiczne, także w postaci wysypek skórnych.

Ocet

Ocet ma wiele różnych domowych zastosowań. Świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w domowych porządkach. Będzie też nieocenionym środkiem w walce z mrówkami. Jeśli mrówki pojawiły się w twoim domu, wymyj dokładnie szuflady, płytki, podłogi i inne powierzchnie roztworem wody z octem (w proporcji 1:1).

Warto posmarować nim feamugi okien i drzwi oraz każde inne miejsce, przez które insekty mogą się dostać do naszego domu. Mrówki nie tolerują mocnego zapchu octu i będą go unikać.

Kawa i sok z cytryny

Mrówki nie znoszą kawy, dlatego do pozbycia się ich warto wykorzystać właśnie ją. Wystarczy kilka ziaren kawy rozrzucić bezpośrednio na rabatach lub włożyć je do doniczek. Mrówki odstraszone zapachem kawy przestaną obgryzać łodyki i korzenie naszych roślin.

Ziarna kawy/Pixabay
Ziarna kawy/Pixabay
Ziarna kawy/Pixabay

Podobnie zadziała również cytryna. Wystarczy sok cytryny (może być z dodatkiem wody) rozprowadzić na framugach drzwi i okien, żeby mrówki nie przedostały się do środka.

A wy, jakie znacie sposoby na pozbycie się mrówek?

To też może cię zainteresować: Co dodaję do dołków podczas sadzenia pomidorów, aby później zebrać bogate zbiory

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jakie lato nas czeka? Padła niezwykła przepowiednia. O co chodzi

O tym się mówi: Kobieta miała urodzić siedmioraczki. Tego, co się stało na sali porodowej nie spodziewał się nikt. To niezwykle rzadki przypadek