"Super Express" donosi, że Szwajcarzy w trakcie wiosennego festiwalu Sechselaeuten, organizowany w trzeci poniedziałek kwietnia ustalili, jaka będzie pogoda tego lata. W jaki sposób to zrobili? Wysadzili w powietrze bałwana Böögga, który symbolizuje zimę. Tak właśnie Szwajcarzy tradycyjnie przewidują pogodę na lato.

Jak interpretować to, co się dzieje z bałwanem?

Słowo „Böögg” jest prawdopodobnie związane ze słowem „straszydło” i podobnymi imionami w innych językach dla tej przerażającej wyimaginowanej postaci, takiej jak Bullebeiss, Buhmann czy Boesman. W Zurychu Böögg przypomina bałwana i symbolizuje zimę.

Palenie Böögg służy do wypędzania zimy i zwiastowania wiosny. Początki Böögg W dawnych czasach co roku młodzi chłopcy z dzielnicy Kratz w Zurychu - dawniej obszaru między Fraumünster i Bürkliplatz - spaliłby postać podobną do Böögga w dniu równonocy wiosennej, w tym samym czasie, gdy gildie rozpoczęłyby obchody Sechseläuten.

W tym czasie istniał nie tylko jeden, ale kilka Bööggów, które spotkały swój los w różnych miejscach w dzielnicy. Przed spaleniem byli zwykle przywiązywani do wagonów i ciągnięci przez ulice w towarzystwie szyderczych młodzieńców.

Obecnie tradycją jest proszenie Böögg o prognozowanie pogody na nadchodzące lato. Podczas ceremonii Sechseläuten stos z Böögg na szczycie zostaje podpalony o godzinie 18:00 na kropce. Mówi się, że im szybciej ogień dotrze do postaci bałwana, a jego głowa - wypełniona petardami - eksploduje, tym piękniejsze będzie lato. Nawiasem mówiąc, Böögg był bardzo trafny w swoich przewidywaniach na wyjątkowo gorące lato 2003 roku - jego głowa eksplodowała po rekordowych 5 minutach i 42 sekundach. Ostatni tradycyjny festiwal Sechselaeuten wykazał, że tegoroczne lato będzie sprzyjało odpoczynkowi na łonie natury.


YouTube/Visit Zurich

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Wielkie zmiany w programie "The Voice of Poland". Michał Szpak znika z programu. Kto go zastąpi

Zerknij tutaj: Książę Harry pojawił się po raz pierwszy po ostatnim pożegnaniu książę Filipa. Padły ważne słowa. Co wywołało owacje na stojąco